פורסם: 03/03/11 16:19 ע"י eyalp


PJ Harvey - Let England Shakelet england shake.jpgבתוך זמן קצר מאז צאת האלבום הזה נכתב כל כך הרבה, ובהסכמה רחבה, אז מה כבר יש לכאורה להוסיף או לחדש...בכל זאת כמה מחשבות.
בקריירה של יוצרים רבים בעולם הרוק, רגעי הפריצה לקהלים רחבים יותר ותקיעת יתד בזרם המרכזי של הקונצנזוס, מסמנים את היותה של איכות היצירה המקורית שלהם מעבר לשיאה, בשלבי דעיכה. גם אם לא מדובר בכלל ברזל, לא חסרות דוגמאות..
נראה שאלבום זה של הארווי עשוי להוות את סמן המעבר אל המרכז, גם אם תמיד הייתה מוערכת מאוד על-ידי מבקרים וקהלים מסוימים.
יתכן אפילו שהוא גם באמת יותר פופולארי במבנה ובסגנון המוזיקלי שלו. יחד עם זאת היא הצליחה לשמור על רעננות ואף לחדש. ובכלל- זהו אלבום מצוין, מגובש מאוד, ומרגש מוזיקלית.
ספק אם הארווי כיוונה לשם כאשר בנתה טקסטואלית את האלבום כחשבון נפש נוקב עם מולדתה, אבל אולי בעצם כן.. ברמה השיווקית היא ללא ספק שיחררה אותו בסגנון של אמן בסדר גדול עולמי...
מה שיכול לעורר התנגדות מסוימת היא בוטות הטקסטים האופיינית להארווי (אלביס קוסטלו סיכם פעם את השירים שלה "בשלוש מילים- Blood and Fucking " , מה שלא מנע ממנו לאהוב אותה ככל הנראה). היא תמיד נטתה להגיש את המסר שלה כמה שיותר מדמם או גולמי, מה שיצר רושם פרובוקטיבי מדי, שלעתים פגע בכוחו. יחד עם זאת, כאן גם חלק מהייחודיות שלה.

כבר שם האלבום מכוון מדי כבר לזעזוע ללא שום מרחב דק של מסר סמוי. ובשירים עצמם- קרעי גופות תלויות על עצים, חיילים נופלים כגושי בשר.. ובאופן מעודן יותר בשיר אחר- "גברים צעירים מתחבאים עם רובים, בזוהמה, במקומות האפלים.. .חלק מאתנו חזרו, חלק לא.."
למול הביקורתיות על מחול המוות והדם, נראה כי חשובה לה הדגשת זהותה כאנגליה ואהבתה לארצה- "אני חיה ומתה דרך אנגליה".
הארווי יצרה אלבום מגובש מאוד מוזיקלית. התכנים הבוטים עטופים במקצבים רפטטיביים מלודיים מאוד, ובקול גבוה בצבע מתוק חולמני ומרחף, הנשמע כמו הכלאה של הארווי עצמה עם קייט בוש, ביורק, ואניה..
השילוב הזה יוצר בסופו של דבר מכלול תחושה של כמו אלבום שירי עם איריים ליריים עם מגע של רוק אופראי, דרמטי, שהמזג העיקרי בו הוא של קינה וגעגוע.

Let England Shake, אלבומה השמיני, נעשה עם שותפיה הקבועים - ג'ון פאריש ומיק הארווי (שהרבה לעבוד גם עם ניק קייב). הלחנים באו בעקבות הטקסטים. הוא הוקלט בכנסייה. הארווי מנגנת בו גם ב- Auto Harp .

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות