עכשיו 15/06/24 00:57

פורסם: 10/12/09 01:19 ע"י efib


Micromega - FM10micromega - FM10


אם יש ציוד אודיופילי שמסוגל לעורר פרץ נוסטלגיה בלתי נשלט ואף לפני הפטיפון הרי זהו הטיונר.
הרדיו בסטאפ היה פעם חלק אינטגרלי, הכרחי ומובן לחלוטין שמגיע ביחד עם המגבר.


יש גם תקופה מקדימה שכללה את הרדיו המיתולוגי יותר שהגיע עם הגברה ורמקול פנימים שחלקכם בוודאי זוכרים מבית ההורים או מבית הסבים (כמו במקרה שלי). הרדיו המיתולוגי הענק עם החוגה שהיה צריך לסובב שעות כדי שתגיע מקצה לקצה. הרדיו שהיה לוקח דקות ארוכות עד שהיה מתאפס אבל ברגע שהיה מתחיל לעבוד היה מפזר צליל שמילא את כל הבית. אותו רדיו עם הרשת הדחוסה מקדימה שהיה אפשר לראות את האור האדמדם של המנורות שדלקו שם בפנים.


הרדיו "המודרני" שהגיע לאחר מכן ואני מאמין שהוא חלק מההיסטוריה של יותר קוראים. רדיו שמגיע כחלק מסט אפ טיפוסי. אצלי בכל אופן הטיונר הגיע ביחד עם הפטיפון והמגבר של סנסוי. הטייפ הגיע כשנה לאחר מכן. הטיונר שאצלי בכל אופן מילא חלק מהעולם המוסיקלי לצד הפטיפון.

אני מאמין שהמושג רדיו השתרש אצל מרביתכם כדבר הזה שמגיע כחבילה יחד עם הטייפ או הדיסק באוטו או כחלק בילט אין ברסיבר. יש כמובן קשת רחבה מאוד באמצע בין נקודות הציון שמניתי שכוללות מגוון רחב מאוד של שמיעת רדיו. החל מהווקמן שכלל רדיו או מהרדיו הקטן במטבח או איפה שלא יהיה ועוד ועוד.

מדהים שמתחילים למנות או לחשוב על נקודות המפגש שלנו עם הרדיו מתגלות אינסוף נקודות מפגש כאלה. אך עדיין ... הרדיו היום לא נתפס כחלק הכרחי או אפילו הייתי אומר נפוץ בסטאפים אודיופילים רבים. מראש ידעתי שהציוד הנסקר אולי לא מתאים להגדרה ציוד איזוטרי, אך הוא בטח גם לא מתאים להגדרה של ציוד שעומד בראש סדר העדיפויות בשידרוג הסט אפ של האודיופיל הטיפוסי (אני מודה שגם אצלי ...). אני יודע להגיד על חברים שהתענינו מה על הפרק לסקירה השבוע הרימו גבה (היה אחד שהרים אף שתי גבות) על הסקירה. אני משוכנע שלא אמצא תשובה לשאלה פתוחה זו מדוע הרדיו לא נמצא בראש סדר העדיפויות (מספר התשובות כמספר הקוראים ...) אך אני מקווה שלפחות אענה לעצמי האם יש מקום היום לרדיו אודיופילי.

עיקר הרדיו שאנחנו שומעים היום מגיע כאמור ברכב, במחשב, דרך הממיר הטלוויזיוני, רסיבר למעטים מאיתנו ולמעטים יותר הסטרימר של לוג'יטק. הנסיון שלי מגיע משמיעת רדיו מכל המדיות שמניתי קודם פרט לאותו סטרימר.

אני יכול להגיד בפה מלא שהשהיה של הרדיו הנסקר אצלי בבית נתנה עונג בלתי רגיל ולא רק בגלל האספקט הנוסטלגי, אלא הנאה משמיעה מוסיקה ותוכניות רדיו באיכות שלא זכורה לי הרבה זמן.

micromega - FM10


תאור פיזיmicromega - FM10


הטיונר של מיקרומגה הוא ציוד "קל" ... :)
הקופסא היא ברוחב סטנדרטי אמנם אך דקה. נאמר ... בגודל בערך כמו היס מקס ...
הציוד קל משקל ולא דורש תנאים מיוחדים ויוצאי דופן של אחסנה.

כפתורי ההפעלה במכשיר קטנים, אך לא מידי, נעימים מאוד להפעלה ולמגע. כפתור "הסקלה" (ציר התדרים של התחנות) לא קטן, נעים למגע וסיבוב. ניתן לרוץ מהר מאוד על הסקאלה מקצה לקצה עם הכפתור (בשונה מהרדיו של "פעם" שהיה צריך לסובב הרבה).

הצג של הטיונר בגודל טוב, מאיר בצבע כחול אודיופילי, ורואים היטב את התחנה.
העיצוב בכללי של הטיונר זהה לשאר הציוד של מיקרומגה בצורה, בגודל ובצבע. כך שמי שיש לו ציוד אחר של החברה יוכל לחיות בשקט עםעיצוב ואסטתיקה אחידים.

השלט נראה ומרגיש פשוט אך עמוס כפתורים ופונקציונאלי. זהו שלט שמתאים לכל ציוד החברה כך שמי שיש לו ציוד נוסף של מיקרומגה יוכל לתפעל אותו בעזרת שלט אחד.

micromega - FM10התקנה


חיבור הטיונר למגבר פשוט ביותר בעזרת שתי יציאות אנלוגיות בקונפיגורצית RCA.

micromega - FM10


אך לטעמי יש צורך להגיד מילה על האנטנה, היות וזה טיונר אז אפשר לנחש שצריך לחבר אנטנה.
אפילו יש לומר מחייב חיבור אנטנה. לא רק בגלל הדרישה לאיכות קליטה טובה אלא בגלל קליטה בכלל. אני זוכר ברסיבר הימהה הישן שלי גם כשלא חיברתי אנטנה שמעו זכר לקליטה ורעש לבן בעיקר. כאן לא שומעים כלום. כנראה שיש לו מנגנון ניתוק פנימי שאם הוא לא מרגיש עומס של חיבור אנטנה אז הוא מנתק את מסלול השמע.

הטיונר מגיע עם אנטנה פשוטה ופנים ביתית ואיתה גם השתמשתי. אך לטעמי מי שהולך להשתמש ברדיו זמן ממושך, כדאי לחבר אנטנה יותר רצינית שיושבת מחוץ לבית, גם מטעמים אסטטיים שלא יהיה "חוט" תלוי על הקיר בסלון.


המוסיקהשעות ההאזנה שלי לרדיו נעות בד"כ בין זוג הליצים ב- 103 בבוקר ועד זוג הליצים אחה"צ ב- 102 כשאני שומע רדיו בין לבין אז זה בד"כ גבי גזית, תוכנית המופת זהבי עצבני ו ... קול המוסיקה.

להפתעתי גיליתי בימים אלה אלטרנטיבה לזוג הליצים בבוקר וזה FM 88. לרוני ידידיה יש תוכנית מצוינת בין 6 ל- 8 בבוקר ולאחר מכן עד 10 בועז כהן מגיש תוכנית משובחת לא פחות. הרבה מוסיקה טובה והרבה מוסיקה טובה של פעם (הרי אנחנו בעניני נוסטלגיה .... :) ). הפרסומות מרגיזות לא מעט (אך אם זה מה שצריך כדי להשאיר את עופר נחשון אז דיינו ...). איכות הקליטה של FM 88 שנקלטת ברדיו הזה היא פשוט מצוינת. כנ"ל לגבי FM 103 איכות הקליטה שנקלטה אצלי היתה טובה מאוד וזוג הליצים בבוקר, גבי גזית וזהבי עצבני נשמעו עם קול גדול, מלא ורדיופוני אמיתי.
לצערי לא הצלחתי לשמוע את זוג הליצים אחה"צ ב- 102 כי איכות הקליטה שנקלטה אצלי הייתה בלתי שמיעה בעליל. איכות הקליטה של קול המוסיקה הייתה סבירה אך גיליתי שאני קולט מוסיקה רזה ולא באופן מעורר תאבון להשמעה.

אני מאוד מתקשה לדבר על נתונים סונים בסקירה זו, בעיקר מפני שמספר הנעלמים הוא גדול (אף יותר מסקירה רגילה ...).
ציוד התחנה שמשמיעים ממנה הוא נעלם לגבי. מה המקור שממנו משמיעים? סביר שיש יותר ממקור אחד ולא בטוח שהם זהים. איזה דיסקים? איזה תחנות ממסר הסיגנל עובר בדרך ואיזה קומפרסיות זה עובר בדרך?

לכן אשתמש בזהירות במונחים הסונים ויותר במונחים שהם די מופשטים כמו אמיתיות הצליל והנאה מהמוסיקה.


רוני ידידיה מ- FM 88 משמיע את השיר It's raining again של Supertremp. זא"מ אם לא מספיק פרץ הנוסטלגיה שנחת עלי אז מגיע השיר וסוגר את החותם ...
השיר נשמע מצוין,פשוט מצוין. צליל גדול עם במה רחבה ברמת פרוט טובה. השיר נשמע אמיתי, כאילו היה ממקור ביתי סטנדרטי.
גם שאר השירים שמגיעים בהמשך כמו Out on the Weeekend של Neil Young מאלבום המופת Harvest נשמע נהדר (איפה הציניקנים שיאמרו שיאנג תמיד נשמע חרא ... :) )


סיימון וגרפונקל ששרים בהמשך נשמעים נהדר ואמיתי כמו שאנחנו מכירים אותם דרך המקורות הרגילים שלנו. הקול שלהם מלא, שמן ויפה מאוד.

הדבר נכון גם לגבי America ששרים ומנגנים בצליל מלא ובאיכות טובה מאוד.
מוסיקה קלאסית לא נהניתי לשמוע דרך הטיונר וזה רמזתי כבר קודם. איכות הקליטה של קול ישראל באמת ירודה. הצליל רזה, אנמי ועם במה בגודל שנכנס באוטוביאנקי הישנה שלי. יוצא שכמעט ולא האזנתי לתחנה זו.

micromega - FM10


השוואות


אני יכול לנסות לתאר השוואות מכמה רמות של אספקטים. הראשון להשוות את הטיונר לשמיעה ממקורות רדיו אחרים שאני רגיל אליהם. למשל באוטו, במחשב ודרך הממיר הטלויזיוני. בהשוואה זו הטיונר מנצח בגדול, בפער משמעותי, בצעדים קלילים.
השוואה אחרת שניתן לדבר עליה, היא האם הטיונר הזה משחזר את הזיכרון מהנאה של רדיו בסטאפ סביר. מדד זה אצלי לקח בקלות ונתן לי חוויה מצוינת עם ריח נוסטלגי של פעם.
אני לא יודע להשוות את הטיונר הזה לציוד מקביל כי ... אין כל כך בנמצא ... וגם לא בדקתי.

השוואה נוספת שהוגן לדבר עליה היא האם הטיונר יכול להוות כתחליף מקור בסטאפ אודיופילי (ההתייחסות כרגע לאיכות סאונד נטו, ולא לפרמטרים חשובים אחרים כגון תכנים). והתשובה היא שאני לא השתכנעתי עדיין.
אמנם ישנם רגעים שהמוסיקה נשמעת כאילו בוקעת מנגן מקומי ואף יפה ממנו בפרמטרים מסויימים, אך עדיין מבחינתי טיונר לא יכול להוות תחליף.
נגנים סבירים ומעלה ניגנו אצלי טוב יותר את המוסיקה. יש להיות הוגנים ולומר שלא בדקתי מספיק טיונרים ...

סיכום


החוויה הטובה שקיבלתי מהרדיו של מיקרומגה לא שינתה אצלי את הדיעה שהרדיו הוא עדיין מקור מוסיקלי מצויין. אך לדעתי מקומו בסטאפ שלנו לצד המקורות הקיימים.
לטעמי משתלם להוסיף רדיו איכותי לטבלת העדיפויות, מיקומו בטבלה ותקציבו הוא כמו תמיד שונה מאדם לאדם.
הטיונר הצליח (אם היתה לו כוונה כזו ...) לספק לי חוויה טובה מאוד ומענגת כשישב אצלי בסלון.

micromega - FM10


נתונים טכניים:


Tuning range 87.5 – 108 MHz
Stereo sensitivity 45 μV / 50 dB
Selectivity 60 dB / 300 kHz
Distortion <0,5%
Bandwidth (±0,5dB) 20 Hz – 15 kHz
Crosstalk <-50 dB-1 kHz
Output impedance <600 Ω
Output level 1.5V RMS
RDS decoding Yes
Preset station memory 50
Power supply
Power consumption 11 W
Fuse T 160mA / 250V (Slow blow)
T 315mA / 130V (Slow blow)
Dimensions: (W x D x H mm) 430 x 265 x 69 mm
Weight: 3.0 kg


ציוד בדיקה:


מגבר: Unison Research - Unico
רמקולים: Opera - Quinta
כבל רמקול: Siltech
אינטרקונקט: Siltech

מקום בדיקה: סלון משפחתי ( 3 * 6 ) כמעט ממוצע שפתוח בצידו לשאר הבית.

יבואן: אודיופריק
מחיר: 3850 ש"ח
hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות