עכשיו 19/05/24 04:46

פורסם: 06/01/10 22:46 ע"י efib


Kondo Cables KSL Vc + KSL SPc + KSL Acc


Kondo - Cables

הקדמהנושא הכבלים באודיו עלול להיות מתסיס ואמוציונאלי וזאת במשך תקופה ארוכה מאוד, אולי אפילו מראשית האודיופיליזם. כשהוא עולה באחד הדיונים בפורומים הוא לרוב מצליח להוציא משלווה ולהקפיץ את הפיוזים לאנשים שבד"כ רגועים ותרבותיים, ובשנייה שלאחר מכן הם צבועים צבעי מלחמה, עם ווסט של רמבו, חנית כפולה ביד ושיניים חשופות שאפשר לראות את איכות עבודתה של השיננית והאם יש לו בעיות בחניכיים. דיי דומה ל- goofy בסרט שראיתי לפני שנים רבות בו הוא משנה את עורו ברגע שהוא עוזב את ביתו לטובת נהיגה ברכב.

הריגשיות יתר הזו כמובן שייכת לשני קצוות המחנה, למחנה ששומע שינוי אדיר בהחלפת כבל והמחנה שלא מרגיש שינויים כלל. השתייכות למחנה זה או אחר לא מספיקה לרבים ואלו תמיד מנסים להמיר את דתו של האחר ובנוסף מתבלים תמיד בשמות תואר וכינויים:
"שילמת הרבה אז אתה מדמה במוחך"
"שמן נחשים"
"במבחן עיוור לא היית מזהה"
"חוטים"
"טכנוקראט"
"המערכת שלך לא יקרה מספיק כדי לשמוע שינוים"
ועוד ועוד ...

בסקירה זו נבדקה מערכת כבלים שלמה של Kondo. אני מתנצל מראש אבל לא יהיו כאן מבחנים עיוורים ולא אזרוק חצים בעיניים מכוסות על שום אסיסטנטית שמחזיקה תפוח על הראש.
גם לא חיפשתי מבחן או הוכחה "האם כבל גורר שינוי או לא ...?" כי אני שייך (ברוב הזמן) לקבוצת "המאמינים", אמנם השקטים שלא מנסים להמיר דתו של אף אחד, אך עדין שמעתי והרגשתי בעברי שינוים לחיוב או לשלילה של כבלים שונים.

מבחינתי סקירה זו אינה שונה במאומה מכל סקירת ציוד אודיו אחר כגון מגבר, נגן או רמקול. לכן תוצאותיה של סקירה זו קשורה כמו כל סקירה אחרת רק להשפעתה של מערכת כבלים זו של Kondo לסט אפ זה, לחדר זה ולאוזניו של כותב מילים אלו.

ההחלטה הייתה לבדוק מערכת שלמה של כבלים:
2 חשמל – לנגן CD ולמגבר.
1 אינטרקונקט – לחיבור בין הנגן למגבר.
1 כבל רמקול – תנחשו לבד לאן מתחבר ...מערכת כבלים בתקציב לא אולטרא גבוה. רגע ... אני יודע שאמירה זו ("לא גבוה") כלפי כבלים מצליחה להקפיץ כמה מה- "לא מאמינים". כולה קצת נחושת בכבל ובננה יפה. אך תנסו להתייחס אליה כאל אמירה השוואתית, כי ישנם כבלים הרבה יותר יקרים. כך שבאופן יחסי הכבלים האלה באמת לא אולטרא יקרים.


על החברהחברת Audio Note או בשם הלוגו שלה Kondo מייצרת ומשווקת מוצרי אודיו החל משנת 1976. מייסדה ואחד האנשים ששמו מופץ כגורו בעולם האודיופיליה הוא Kondo. Hiroyasu Kondo (החברה או האיש) נחשבת איכותית ביותר וזאת לא מעט בזכות המגברים וכבלי הכסף שלה. החברה משווקת בנוסף רמקולים, ראש ושנאי ל- MC לשוק הפטיפונים והאנלוגי. השם הנוסף שמצטרף ללוגו של מוצריהם הוא KSL ופרושו Kondo Sound of Lexus. לחברה כאמור סידרה נוספת של כבלים יקרה יותר שעשויה מכסף.

מבנה ומראה פיזיכבל הרמקול עבה במידה בינונית נמוכה ודיי גמיש. חיצונית נראה פשוט ולא מתהדר בנוצות HIGHEND. הסופיות של הכבל מעט מעצבנות, אני אישית הייתי מעדיף סופית אוזן או תקע בננה ננעל. בשיחת הבהרה עם היבואן נמסר שהזמנות בעתיד יוכלו לצאת גם עם תקעי בננה. הכבל מגיע בקופסא מהודרת שכוללת כיסוי מהודר.כבל החשמל נראה יוקרתי וכולל כיסוי רשת צמוד. התקעים מרגישים טוב ביד ומתחברים באופן נוח וטוב לקיר ולציוד. הכבל לא עבה באופן חריג וגמיש במידה סבירה.כבל האינטרקונקט נראה יפה ויוקרתי. גמיש במידה מועטה אך עדיין ניתן לעצבו מבלי לפחד שמשהו נשבר (כמו בכבל הסילטק שלי). תקעי ה- RCA נראים יפה ומהודרים מעט, מתחברים טוב ללא נעילה אך נשארים יציב, אך לי עדין חסרה הנעילה של "להיות בטוח" ומצאתי את עצמי בודק הידוק יותר מפעם אחת (אנא לא להלשין לפסיכיאטריה המחוזית ...).המוסיקהאם מישהו רוצה לצאת באמתחתו עם המלצה מסקירה זו ולא מענין אותו כבלים אז בלי ספק שירוץ לקנות (למי שאין עדיין) את האלבום Sangam של Charles Lloyd עם Zakir Hussain ו- Eric Harland בהוצאת ECM.

האלבום הזה פשוט מצוין, הופעה משובחת של נגנים יוצאים מן הכלל. לטעמי אלבום זה גם יכול להתאים גם למתחילים בז'אנר זה, כי גם עם צ'רלס לויד רחוק ממיינסטרים כמו שמשה רבינו היה רחוק בנפשו מכנען, הרי שזקיר ואריק מצליחים לייצב אותו מעט למרכז ולהפיץ ריח של מלודיות זאת מבלי להגיד מילה על קצב האש שהם מכים על התופים.
אלבומים מסוג אלה (אקוסטים או מיעוטי כלים) תמיד נותנים לי מרחב מספיק לבדיקה של פרמטרים שונים. גם אם הם עם מעט כלים הרי שהמרחב הטונלי שלהם הוא עצום וניתן למבחן בקלות יחסית. התחושה שאני מקבל מזקיר כשהוא מכה על הטאבלה שמשהו שונה בגודל הצליל, הצליל שאני מקבל הוא יותר עמוק ויותר רחב. יש לי תחושה טובה של זיהוי האימג' והבמה יותר מוחשית לי.


Midori Seiler המקסימה שהזכרתי אותה בסקירה הקודמת שלי על אלבום אחר שלה אני חש איך שהיא נושמת לרווחה ומרגישה בנוח יותר ומסדרת את שימלתה בנוח יותר ומקבלת תחושה של לחץ קטן יותר על הבמה באלבום Doubles Concertos של Vivaldi שבו היא שותפה יחד עם Georg Kallweit ו- התזמורת האקדמית של ברלין. התחושה של יותר אוויר בין הכלים וההפרדה ביניהם מעט טובה יותר. השינוים הם לא שחור לבן אך הם בהחלט מוחשיים ובהחלט מדידים.

במעבר לוויספלי והיידן התחושה שמתקבלת דיי דומה. העיבוד המהיר לרוב (וכשלא הוא איטי מאוד ... ) וריצתם של הנגנים ושל וויספלי בראשם לא מצליח לשבור את הרווחים בין הנגנים והאוויר שביניהם. אני מגלה פס רחב מאוד של מוסיקה שיוצא מהצ'לו של וויספלי מה שמעיד לי על פרוט מוצלח. וואוו איזה יופי של יצירה, של עיבוד ושל וויספלי אנחנו מגלים באלבום זה. תוסיפו לזה את הפרוט ואת השקיפות הטובים יותר שאנו מקבלים כרגע אז ההנאה לבטח מתגברת. קבוצת הכינורות מקבלת מעט יותר נפח והפרדה ומורגשת מעט טוב יותר כקבוצה.


יש אלבום שבכל זאת פחות נהניתי לשמוע בהחלפת הכבלים והוא האלבום The transfiguration of Blind Joe Death של John Fahey. לאלבום הזה התוודעתי לא לפני הרבה זמן, בעקבות המלצתו של חבר האתר נועםס ומאז אני לא מפסיק ליהנות ממנו (ועל כך תודה כמובן ...). המעבר לכבלים של Kondo לא עשה טוב לטונליות באלבום זה. הגיטרה קיבלה גוון בהיר מידי והייתה לי חדה מידי באוזן. לאחר מכן כשהורדתי את כבלי החשמל הבהירות התמתנה והיה הרבה יותר נעים לשמוע.


במעבר למדיה האנלוגית ולפטיפון (כאן בעצם נבדקות ההשפעה של כבל חשמל במגבר וכבל רמקול) ההשפעה החיובית היתה עדין ממשית. באלבום Our Man in Paris התופים של Kenny Clarke ברצועה הראשונה והשניה, נשמעים מעט גדולים יותר בנפח ורחבים מעט יותר בצליל. הפסנתר של Bud Powell נשמע לי זהה וללא שינוי. הסקסופון של Dexter Gordon נשמע גם יותר טוב, בנפח הגדול מעט יותר ובפרוט הטוב יותר. השינוי המורגש יותר קיים אצל הבאסיסט Pierre Michelot שהבאס שלו נשמע מפורט מאוד ומלא יותר.

בהישארות באותו ז'אנר אך עם מוסיקאים אחרים החוויה שאני מקבל די דומה ומהנה לא פחות.
מקס רואץ' ברצועה הראשונה והשניה באקטיביות לא אופיינית יושב מאחורה ונותן את הבמה לחברים. אך גם משם במעבר הרשת על התופים בקצב איטי הכל נשמע יותר. כאילו יש איזה ישור של מרחב התדרים לעוצמה גבוהה יותר ואחידה (מה שנקרא איזון טונאלי). Booker Little בחצוצרה ולעיתים ביחד עם George Coleman בסקסופון טנור לוקחים את המושכות ברצועות אלו ועושים זאת נהדר,החצוצרה וכן הסקסופון נשמעים יפה, מפורטים ומאוזנים. ברצועה השלישית אגב מקס לא מחזיק עוד מעמד ... :)
Booker Little מוביל יחד עם Coleman אך רואץ' מגיע בצעדי ענק ומתייצב מהר מאוד מקדימה.אני חוזר כעת למקור הדיגיטלי ועובר לנורה ג'ונס באלבומה האחרון הכל כך יפה. בכל פעם כשאני חוזר לשמוע את האלבום הזה אני אוהב אותו יותר. גם כאן החוויה שאני מקבל לא רחוקה מהקודמות, הצליל נשמע יותר נקי, יותר מפורט, השקט הוא יותר שקט. הגיטרה של נורה נשמעת מפורטת ונקיה מאוד. הקול שלה מלא, מפורט ונעים מאוד לאוזן.


אם יש אלבום נוסף אולי שתירצו לקבל המלצה עליו הרי שזהו האלבום האחרון של אביתר בנאי לילה כיום יאיר. אחרי כל ההאזנה שלי לאלבום הזה אני מקבל הוכחה נוספת שיש אנשים תמימים (לחיוב ...) וטהורי לב עדיין. אביתר הוציא אלבום שבהכרח כל התהליך שהוא עובר בתקופה האחרונה השפיע עליו עמוקות. אביתר נשמע זך וללא שום טיפת רוע שנוגעת בו. אלבום מרגש מאוד ויפה. הטונליות המוגברת שאני חווה בכבלים של Kondo לא נוגעים בצליל התמים והיפהפה של אביתר והוא רק מצליח לחדור יותר. כנ"ל לגבי המוסיקה כשהיא מגיעה אלינו בפירוט ובפתיחות.
השוואותבעצם כל סקירה היא בסופו של דבר השוואה. השוואה במובן ששמעת עד אותה נקודה עם הסט אפ שלך המקורי ומאותה נקודה החלפת רכיב כלשהו. זא"מ ברגע שאתה מתאר השפעות טונליות של רכיב זה חייב להיות מושפע מהשינוי.

סט הכבלים המקורי שלי:
אינטרקונקט – Siltec מדגם כניסה
כבל רמקול – DIY
כבלי חשמל – סדרת הכניסה של Furutech

סט הכבלים של Kondo טוב יותר לסט אפ שלי מסט הכבלים שלי. הם נתנו פרוט טוב יותר, איזון טונלי נכון יותר ובמה מוחשית ויפה יותר.
יתכן שאחידות הסט מאותה חברה וסידרה הוסיף גם אך יתכן שהכבלים פשוט טובים יותר.

Kondo - Cables


סוג שני של השוואה הוא לבדוק בכל פעם כבל אחר, צימדי כבלים ואף לחבר לתקע חשמל רגיל ולחוות היכן ההשפעה המרבית או הטובה ביותר. אני לא עשיתי סוג כזה של השוואה כי הוא לא עניין אותי מעבר לזה שאני צריך המון זמן וכוח לסוג בדיקה כזו (בבסיסי אני אדם עצלן ...).

Kondo - Cables


אך בדקתי בנוסף רק את כבלי הרמקול והאינטרקונקט ללא כבלי החשמל מתוך הנחה (שכמובן יתכן והיא שגויה) שרוב האנשים יעדיפו לקנות כבלים מסוג זה קודם לחשמל או רק כאלה ללא החשמל.
ברוב המוחלט של האלבומים ששמעתי, תוצאתה של בדיקה זו חזרה על עצמה. ההפרש בין עבודה עם כבלי החשמל של Kondo לבין כבלי החשמל שלי היה קטן אך עקבי לטובת הכבלים של Kondo.
אני לומד מכך שעיקר השינוי ששמעתי בסט אפ שלי הגיע מכבלי הרמקול והאינטרקונקט. ההפרש בתוספת כבלי החשמל קיים אך קשה יותר להבחנה ולמדידה.
כלומר קיים הבדל לטובת כבלי החשמל של Kondo לעומת כבלי החשמל בסידרת הכניסה של Furutech. אך צריך לזכור שישנו הפרש מחירים בין הכבלים פי 4 לטובת ה- Furutech.
נקודה נוספת שלמדתי היא שהיות והיה שינוי בעוצמה כמעט זהה גם בפטיפון אזי יתכן שמירב ההשפעה בהחלפת הכבלים אצלי הגיעה מכבל הרמקול, אך השערה זו כמובן ראויה לבדיקה. בפעם הבאה ... :)

סיכוםKondo - Cables


מערכת הכבלים של Kondo מסדרת הנחושת יושבת לי טוב על הסט אפ ועשתה רק טוב למוסיקה שניגנה ממנו. מצאתי כבלים מאוזנים, מפורטים, מגבירי אימג' ובמה ושגם אם האלקטרונים לא רצים עליו מהר יותר הרי שהם בהחלט נעים בדיוק במהירות המתאימה שהמוסיקה תנגן יפה.
ייתכן והמונח "כבל מוסיקלי" יהיה מעט ווגי ולא ברור ואני בעצמי לא משוכנע שאני סגור לגבי הבנתו אך אם מונח זה מפרש שהמוסיקה שנשמע הייתה חיננית יותר, יפה יותר, נעימה יותר וגרמה לי לרצות ליהנות מכל דקת מוסיקה ולרצות לשמוע עוד הרי שזה אכן המצב.
לא שמעתי עד היום מוצרים של Kondo אך בהחלט אני מצטרף כעת למחבבים את מוצריו ויש לי כעת אף סקרנות מוגברת לשמוע את הכבלים מסידרת הכסף של Kondo.
לטעמי כל מי שמחפש כבלים לסט אפ שלו חייב לבדוק גם כבלים אלה.


נתונים טכניים:(לקוח מאתר החברה)
KSL-Acc
8 cores of OFC with KSL technology

KSL-Vc
4 cores of OFC copper shield cable in different diameters pre channel

KSL-SPc
Oxygen free copper speaker cable using KSL technologyציוד בדיקה:מגבר: Unison Research - Unico
נגן דיסקים: Unison Research - Unico CDP
מקור אנלוגי: Clearaudio Champion Level II
זרוע: Clearaudio Satisfy
ראש: Clearaudio Melody V2
רמקולים: Opera - Quinta

מקום בדיקה: סלון משפחתי ( 3 * 6 ) כמעט ממוצע שפתוח בצידו לשאר הבית.

יבואן: אודיופריק
מחיר כבל רמקול 2.5 מ' כולל טרמינציות: 4200 ש"ח
מחיר כבל אינטרקונקט 1מ': 3800 ש"ח
מחיר כבל חשמל 1.5 מ': 3200 ש"ח
hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות