עכשיו 20/06/24 04:53

פורסם: 18/03/13 17:44 ע"י aloni


שלושה כבלי USB לעידן הממוחשבHiDiamond, Purist USB


אפתח את הסקירה באזהרה הרגילה לענייני כבלים ושאר נושאים מחוץ לקונצנזוס:
מי שלא מקבל/מאמין בהבדלים בין כבלים בכלל וכבלי USB בפרט מוזמן לדפדף הלאה לסקירה אחרת או לפורום. אני לא אסכים לקבל פה תגובות "מדענים חובבים" שאפילו לא ניסו. מי שניסה והאזין ויש לו מה לשתף (ולא משנה מה המסקנות אליהן הגיע) מוזמן בהחלט.

האמת שאני לא כל כך אוהב לכתוב סקירות על כבלים, זה תמיד נראה לי משהו שמשעמם לקרוא, ולי די משעמם לכתוב. ובאמת את שלושת המוצרים עליהם אספר היום לא קיבלתי במקור לצורך סקירה אלא לצורך בחינה אישית למטרת רכישה.
יש לי כיום כמות מכובדת של מיוזיק סרברים מכל הגוונים והסוגים, יחד איתם כל מיני ממירים ושאר אביזרים (חלק שלי, חלק הגיעו לסקירה) ואני תמיד נתקע עם חוסר בכבלי USB ולכן צורך לגשת אל מאחורי המחשבים ולנתק ולחבר, משהו שאני לא אוהב לעשות.
הפניה שלי לברוך היתה ספורדית לחלוטין, עד היום מצאתי רק כבל USB אחד שאהבתי (פורוטק פורמולה) ולארמה לא היו עוד כאלו במלאי, ואיפשהו ראיתי שברוך הביא כבלי USB של היי דיימונד, ופיוריסט אז חשבתי לעצמי יאללה שווה לנסות.

כפי שבוודאי תבחינו, הם לא השאירו אותי אדיש ולא הצלחתי להתאפק והחלטתי לרכוש אותם מהר מאוד. אך זה שאני באתי על סיפוקי לא אומר שאני צריך לשמור את זה לעצמי. ברוך הציע שאכתוב סקירה, ולמרות שלא היה לי ממש זמן לזה, אני חושב שזה אחד התחומים הקצת מפוספסים באודיו ממוחשב ושווה לעשות את המאמץ.

אשתדל לא לכתוב מגילה, אלו סה"כ כבלי USB, אבל יש לנו כאן שלושה כבלים של שני יצרנים, ומשום שאין ממש קשר בין המוצרים וכל אחד עומד בפני עצמו אני אחלק את הסקירה לשלושה חלקים.
בכל חלק אספר קצת על הכבל, קצת על "קשיי ההשתלבות" שלו במערכת שלי, וקצת על איך שאני תופס את הסאונד שלו, באופן כללי וביחס למה שאני רגיל לשמוע מכבלי USB.

Diamond HID USBHiDiamond, Purist USB


למי שעוד לא הכיר, היי דיימונד הינה חברה איטלקית הפעילה מתחילת שנות ה- 2000. יש להם את הטכניקות והקונספטים שלהם ליצירת כבלים, ואני אשאיר לכם לקרוא על זה באתר החברה.

אני מודה שמעבר לריפרוף אני לא טרחתי. זה פשוט לא מעניין אותי, האם משנה לי אם הכבל עשוי מנחושת או מעופרת יצוקה? לא. מעניין אותי איך נשמע, ובמקסימום איך נראה ואיך השימושיות שלו.

HiDiamond, Purist USB


אז אם נתחיל בטפל, הכבל שהגיע אלי די ארוך, 180 ס"מ, אני לא יודע מה קורה בתוך השרוול, אבל הסה"כ לא עבה במיוחד (ולא דק) ויחסית רך וגמיש מה שמעניק לו שימושיות טובה.
צבע השרוול שחור/צהוב "ארסי" משהו, אך גם אחד ה- ferittים עטוף בצהוב מזהיר (ואחד בפלסטיק שקוף דווקא). הקונקטורים מתחברים יופי למכשירים אך הכיסוי שלהם קצת צ'יזי לטעמי (אתם רואים? ככה זורקים הערות עוקצניות שלא הכל יהיה מושלם מידי).

החלטתי שאני רוצה את הכבל הזה ביום הראשון בו חיברתי אותו למערכת.
אומנם ממש לא זהה, אבל זה הכבל שהכי הזכיר לי את הכבל שלי שאני אוהב ועד כה לא הצלחתי למצוא עוד כבל שדומה לו.
אה רגע, אני בעצם צריך להסביר מה זה אומר.
בעיקרון דגש על מוזיקליות, לפחות איך שהיא נתפסת אצלי. מוזיקה זורמת... לא מכונות, לא רובוטים, לא פטישים, לא זוויות לא מכות. כן ליטופים, כן תנועות ריקוד (וואלס לא ברייקדאנס), כן צורות עגולות.
מוזיקה (כמובן) גם יכולה להיות דינמית, יכולה להיות עוקצנית ויכולה להיות אפילו מקוטעת, אבל אני לא רוצה מוצר שזה האופי הטבעי שלו, משום שהדרך מפה לצד השני לא ממש אפשרית ואילו ההיפך עוד מתקבל איכשהו.

אז ה- HID הינו כבל מהסוג המוזיקלי והפחות אנליטי, יש לו גם רכות יחסית בגבוהים (מה שעוזר להסוות ארטיפקטים דיגיטליים כשקיימים במדיה [או בציוד]) ויש לו תחום נמוך מלא וגדול.

HiDiamond, Purist USB


מה שקנה אותי פה זה המוזיקליות, קשה לי לעמוד בפני מוצרים מוזיקליים. אני גם תמיד אעדיף רכות בגבוהים מאשר את האופציה ההפוכה, ואהבתי גם את זה שיש לו סוג של "כבדות" שמעניקה הבדל מהכבל שלי כך שאני יכול להתאים את הכבל לסיטואציה.
לדוגמה עם פובר, או עם ממיר עם קצת פחות משקל הייתי פונה קודם לכבל הזה.
הוא גם שומר על שפיות (יחסית) בתחום המחיר ואינו עולה הרבה יותר מהכבל שלי.

מחיר ל- 1.8 מטר: 450 ש"ח


Purist USBHiDiamond, Purist USB


הרומן עם הפיוריסט הראשון היה קצת יותר מסובך.

כמו רוב הכבלים של חברת פיוריסט, אין פה הרבה שואו במראה החיצוני. שרוול רשת שקוף, דרכו רואים את הבידוד החיצוני של הכבל שנותן מן צבע אפרפר בהיר, הקונקטורים מכוסים בשרינק כחול שמרגיש קצת DIYי.
הכבל שהגיע לבחינה הינו באורך 1.5 מטר, קל יחסית וגמיש ולא מעמיס על הקונקטורים גם כשהוא תלוי באוויר בכל אורכו.

HiDiamond, Purist USB


למרות שהיה חדש הוא היה די מוזיקלי כבר בחיבור ראשון, כלומר הוא לא נשמע "יבש" כמו כבלים אחרים שניסיתי (גם אחרי הרבה הרבה שעות האזנה). היה לו באס, היו גבוהים, אבל משהו לא התחבר לי ולא ממש ידעתי להגדיר מה.
האזנתי לו יומיים רצוף כשאני מנסה לתת צ'אנס ולא, לא השתפר.
חזרתי להיי-דיימונד לשבוע, בא לי ליהנות לא לשבת ולספור את השעות.

אחרי זמן מה, שוחחתי עם ברוך וסיפרתי לו על הממצאים והוא התעקש שזה "לא יכול להיות" ושאני חייב לתת לפיוריסט עוד צ'אנס ושהברייק-אין שלהם ידוע כארוך.
המזל היה שגם כך הייתי כל כך עסוק בתקופה ההיא שלשבת ממש מול המערכת ולהאזין, לא ממש קרה הרבה, למרות שהיא מנגנת רצוף כמעט מהרגע שאני קם ועד שהולך לישון. חשבתי לעצמי, טוב, לא נורא, לפחות זה לא נשמע משעמם כמו כבלים אחרים שניסיתי.

זה לקח שבוע, משהו כמו 100 שעות עבודה, והשינוי לא היה ממש פרוגרסיבי אלא ביום אחד בשעות הבוקר היתה עדיין התוצאה הסתמית משהו, ואילו אחר הצהריים משהו קרה. שמעתי את זה קורה מחדר העבודה והלכתי לבדוק שאני לא מדמיין.
קשה לי להגדיר בדיוק את השינוי, לא מדובר בניואנס טונאלי Per se, ולא בשינוי דרמטי במוזיקליות (שכאמור היתה בסדר גמור מההתחלה למרות שכן הבחנתי במעט יותר "שחרור"). כן הרגשתי יותר “bloom” לאורך חלקים שונים בטווח הטונאלי, וגם הרגשתי שיפור משמעותי ב-"דרמה".

HiDiamond, Purist USB


הסה"כ פה יוצא מאוד מעניין ובכלל לא טריוויאלי. מצד אחד זה הכבל הכי "נכון", צלול, נקי, שקט מהשלישייה שאהבתי עד כה.
מצד שני הוא גם מוזיקלי, גם דרמטי וגם מרגש. יש לו גודל, פוקוס ופרספקטיבה טבעיים, הוא לא דק או אנמי, ולא מנופח.
על פי תפיסתי זה פחות כבל שנועד "להרשים", משום שהוא לא מגזים בשום היבט סוני בודד, אלא נותן תוצאה מאוזנת, חלקה וריאליסטית. אם יש לו כיוון סוני, אז זה כיוון סולידי (סוליד, מוצק) וצלול/נקי. עם הכבל הזה המחשב נשמע לי הכי דומה ל- CD שלי.
מה שכן, כפי שלמדתי מהניסיון הזה, צריך לתת לו לעבוד לא מעט לפני שבוחנים את ההתאמה.

מחיר ל- 1 מטר: 990 ש"ח


Purist Ultimate USBHiDiamond, Purist USB


אחרי שביליתי עם שני הכבלים עליהם כבר עברנו תקופה ארוכה (חודשים), הודעתי לברוך שאני מתכוון לכתוב עליהם את הסקירה. חכה! הוא צעק לי. קיבלתי את ה- USB המטורף של פיוריסט, אתה חייב לשמוע את זה.
יאללה חופשי, הרי פיתחתי פטיש (fetish) ל- USBים, לא יזיק לשמוע עוד אחד. כיבדתי, אבל לא התייחסתי יותר מידי למחמאות שהוא הרעיף עליו, כולה כבל USB, אולי הוא יהיה קצת יותר טוב מאלו, אבל כמה כבר יכול להיות...

במקרה הזה הייתי מבסוט עוד לפני שחיברתי אותו. קודם כל ברוך אמר שהריץ אותו לפני שהגיע אלי. שנית הוא הגיע בצבע שחור (כולל כיסוי הקונקטורים). התחלה טובה. כמסורת purist לא בדיוק תכשיט אודיו, אבל אלגנטי מבחינתי.

HiDiamond, Purist USB


ברוך התרגש שזה המוצר הראשון אותו פיוריסט מספקים עם קופסא (מין קופסת נעליים שחורה מבריקה מדופנת בספוגים בצורת קרטון בייצים), לי זה לא ממש משנה.
לעומת הכבל הקודם של פיוריסט, כאן גם מסתתרים (שלושה!) ferritים מתחת לשרוול. אחד בכל קצה של הכבל ועוד אחד באמצעו. הוא אפילו הגיע באורך המועדף עלי של מטר (במקום ה- 1.5-1.8 הטיפוסיים).

כבר מחיבור ראשון וטרק ראשון ידעתי שהכבל הזה לא נשמע כמו שום כבל USB ששמעתי. מי שהתנסה עם כבלי אודיו ברמה הגבוהה ביותר יבין על מה אני מדבר. לרוב הכבלים, יש "קטע" מסויים, אבל בדר"כ די צר. או שהם טובים בגבוהים, או שיש להם הרבה באס, או מיד יוצא, או שקט או גודל, או דינמיקה או מיקרודינמיקה, או מקסימום כמה תכונות "הצטיינות", או שהם עושים הרבה דברים באותה רמה, אבל אז גם לא קשה למצוא כבל אחר שיציג תכונה מסויימת יותר טוב.
אני לא אטען שהכבל הזה עושה הכל בצורה מושלמת (כי אז לא אוכל אף פעם להעדיף כבל אחר :) ), אבל (מבחינתי) הוא עושה הכל בצורה מעולה.
יש לו גודל סאונד יחסית גדול לכבלים האחרים פה, אך בצורה טבעית ואורגנית שגם אני (שבעיקרון ממש לא מתלהב מגודל, ההיפך) נהנה ומעדיף אותה. יש לו באס מאסיבי, אבל לא "תפוס" או אובר-דינמי, אלא משוחרר ומתפרס בצורה שמתאימה לבאס אקוסטי ועם זאת אני לא מצליח לשמוע פה טיפת "ניפוח".
הגבוהים שלו חלקים לגמרי, אולי החלקים ביותר פה, ועם זאת הוא מצליח להיות הכבל המפורט ביותר ששמעתי עד כה. ולא רק בתחום הגבוה אגב, גם במיד. למעשה יחד עם כל השיפורים שהוא הביא עימו למערכת שלי, והוא הביא הרבה, הוא גם חשף לי לא פעם נקודות תורפה בסטאפ שלא הייתי מודע אליהן, לפחות לא ככה. אך הוא עשה זאת בצורה מעודנת וידידותית, לא כזאת שגורמת לי לרוץ ללוחות.

HiDiamond, Purist USB


HiDiamond, Purist USB


אהבה מהאזנה ראשונה זה יפה ומרגש, אבל בתכלס אני יותר טיפוס של מרחקים ארוכים. עוד לא היתה לי ההזדמנות "לחיות" עם הכבל הזה תקופה, הוא פה פחות משבועיים עת אני כותב שורות אלו, אבל הוא כבר מרגיש בן משפחה. ניסיתי לחזור לכל הכבלים שברשותי, ועוד אחד חדש שבדיוק הגיע, אבל אני צריך להחזיק את עצמי לא לחבר אותו בחזרה בסוף כל סשן.
באמת יופי של כבל.

מחיר ל- 1 מטר: 3,400 ש"ח

סיכום


אחרי כל ההתלהבות והפרגונים, בואו נשוב למציאות.
מדובר בכבלים, אל תבזבזו את זמנכם (וכספכם) עליהם לפני שסגרתם: מערכת, חומרת מיוזיק סרבר כמו שצריך ותוכנת מיוזיק סרבר כמו שצריך.
אבל אם תעצרו פה ותשארו עם כבל המדפסת לדעתי אתם מפסידים. אומנם בחנתי את הנושא רק על המערכת שלי, אבל ממה ששמעתי אני מאמין שאלו הבדלים שניתן לשמוע כמעט על כל מערכת, לפחות של אלו הקוראים סקירה זו.
עם זאת, האבחנות והתאורים שניתנו כאן נכונים לעולם המושגים שלי, לההעדפות שלי, ולמערכת שלי. אל תסמכו על שום דבר שאתם קוראים, צאו (יותר נכון כנסו) ושמעו בעצמכם.

אני מצטער אם איכזבתי בכך שלא הסברתי מדוע כבלי USB נשמעים שונה האחד מהשני (לא רק כבלים "אודיופיליים" אגב, גם כבלי "מדפסת").
האמת שגם לי זה די מוזר, בטח במימוש USB אסינכרוני (וזה מה שיש לי, כפי שמפורט בציוד המשודך בסוף הסקירה אני משתמש ב- hiFace EVO וכל הבדיקות לעיל נעשו בעזרתו).
אני תמיד ממליץ שכל אחד יעשה את ההחלטה עם החשיבה האישית שלו ועם האוזן שלו. אם לא הצלחתם להשיג הדגמה, או ללוות כבל מחבר, והימור של כמה מאות שקלים לא בא בחשבון (בצדק) אני מציע להתחיל בהשוואה של כבל המדפסת הביתית עם כבל אחר ב- 20 שקל מחנות החשמל השכונתית. אולי זה כבר יעלה מסקנות כלשהן.

לצערי די ברור לאן התחום הזה הולך. היום כבלים טובים מתחילים בסביבות ה- 100$ והקבוצה ה"יוקרתית" בסביבות ה- 1,000$. עוד שנתיים (או פחות) צפו ל- 3,000$ או 5,000$ :(
מה שמעודד אותי זה שכמה שינסו, קשה לי לדמיין כבל שיהיה הרבה יותר טוב מה- Purist Ultimate USB. אבל במקרה הזה, האמת, לא מפריע לי אם אתבדה.

HiDiamond, Purist USB


HiDiamond, Purist USBסטאפ בחינה והשוואה


מקור: MBL 1531, MBL 1611, PC based Music Server,M2Tech hiFace Evo, Lenco L70, Denon 103R
הגברה: MBL 8011S
כבילה - חשמל: Siltech Ruby Hill II, MBL, Elrod
כבילה - סיגנל: Siltech Compass Lake, Siltech Prince, Siltech i770, Furutech Formula2 USB
טיפול חשמל: Isotek Orion
סטנד: Finite Elemente Pagode Master Reference
רמקול: WLM La-Scala


יבואן: BG Soundcron

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות