עכשיו 15/06/24 00:46

פורסם: 28/01/10 23:11 ע"י Byrdio


Chez Pleyel - Chopinהשנה תהיה שנת שופן, כבר אולי שמתם לב לאחרונה, שהמון מהכותרים החדשים שרכשתי היו של המלחין הפולני הזה, שהקים סביבו להק מעריצים צמוד ביותר של מאזינים, מוסיקאים וחובבי מוסיקה קלאסית ואחרת - בכל העולם.

שופן שכתב באופן כמעט אקסקלוסיבי לפסנתר והיה פסנתרן וירטואוז בעצמו, נפטר ממחלה קשה בגיל 39 בשנת 1849.

chezchopin.jpg


כיום בשנת 2010 אנו "חוגגים" למענו 200 שנה להולדתו.
הלייבלים השונים בעולם שמוציאים כותרים למוסיקה קלאסית "יחגגו" כמובן על "המאורע" ויוציאו כותרים "במיוחד בשבילו" לרב. אוספים, רסיטלים, הקלטות ישנות וחדשות .. ועוד ועוד.

כמובן שאפשר להתפתות ולרכוש לא מעט, אך בשל המסה הגדולה שהתחילה עוד בשנת 2009 לשמו של שופן..הנכון לעשות הוא (כנראה) – לרכוש את הדברים המעניינים יותר, הביצועים המיוחדים, או ההקלטות "השונות".

הפעם החלטתי לסקור כותר כזה בדיוק.

ב 20 לפברואר בשנת 1842, ניתן קונצרט מיוחד ונדיר באופיו.

chez4.JPG"Last Monday, at eight in the evening, the salons of m. pleyel were splendidly illuminates. Carriages constantly brought to the foot of a staircase covered by carpets and scented with flowers the most elegant women, the most fashionable young people, the most celebrated artists, the richest financier, the most illustrious nobleman, a whole social elite. A whole aristocracy of birth, fortune, talent and beauty.
A grand piano stood open on a platform, people crowed around, aiming for the nearest places to it; already beforehand they pricked up their ears, prepared to listen reverently, saying to themselves that they must not miss a chord, a note, an intention, a thought of the man who was going to come and sit there. And they right to be so eager, attentive, religiously moved, for the man they were waiting for, whom they wished to see, hear, admire, applaud, was not merely a skilled virtuoso, a pianist expert in the art of playing notes, he was not merely an artist of great renown; he was all that and more than all that; he was Chopin."


אלו היו השורות הראשונות של הסקירה שכתב ליסט שנה לפני כן, אחרי הרסיטל של שופן בסלון הישן של פלאייל.
הרסיטל הנדיר שנתן שופן בסלונו החדש של פלאייל ב 1842 (שנה מאוחר יותר) היה יכול להיות מתואר בדיוק כך בתחילתו גם כן.
שופן ניגן מיצירותיו כמובן, אקלקטיות חמימה של נוקטורנים, מזורקות, בלדות ועוד פנינים מדהימות פרי עטו.
הפסנתרן (Chopin) שנתן את הרסיטל עבור מאזיניו ניגן בפסנתר "חדש" שנבנה כמה שנים
לפני כן ב 1836.

chez3.jpg


אלן פלאנס (Alain planes) הוא פסנתרן צרפתי מבוגר, מהסוג המהורהר. אין באמתחתו שורות רבות של כותרים וביצועים לרוב, אך את באלו שהוא כבר הקליט, ניתן למצוא אספקט אומנותי, חצי שירתי, חצי פילוסופי.
אני מוצא את הפסנתרן לא מתאים לכל אוזן. לא כולם יבינו "על מה הוא מדבר" אך אלו שיעברו את המשוכה הזו, יקבלו פה ביצוע שונה, רציני, לעיתים אינטלקטואלי, ולעיתים מתפלפל.

chez2.jpg


אלן פלאנס הוציא ב 2009 את הרסיטל המדויק מ 1842 שניגן שופן בעצמו תחת הלייבל Harmonia Mundi, באותו המקום (20rue Rochechouart ) בסלון החדש של פלאייל.
ועל אותו הפסנתר שכנראה שופן ניגן עליון, אותו אחד מ 1836.

מטרתו של אלן בהקלטה זו הייתה, להביא למאזין פיסת היסטוריה מדויקת עד כמה שיוכל לבצע אותה.
באווירה, המיקום, כלי הנגינה, היצירות, סדרן וכמובן לנסות ולהציג את האינטרפרטציה בה שופן ניגן זאת אז באותם הימים. כמובן באופן מונח ותאורטי ולא ממקור שמיעה ראשון.
כמו כן, הרובאטו האופייני, והעצבנות דווקא, בניגוד לעדינות שבדרך כלל מיוחסת למלחין בגין מחלותיו הקשות..אך למעשה, כנראה בטעות..ועוד.

chez1.jpg


הקטעים המנוגנים הם מהיפים ששופן כתב, ולמעשה כמה מהם נהיו המפורסמים אולי ברסיטלי הסולו מאז ועד היום, של מבצעים שונים אשר מנגנים את לחניו של שופן.
הסאונד המוקלט על הדיסק הוא "אחר" בגין הפסנתר הישן וסאונד הפטישים הלא אופייני מול סאונד הפטישים כיום, בפסנתרים מודרניים.
זהו דיסק מלא היסטוריה, שסיפור נפלא מאחוריו, ומוסיקה מדהימה ביופיה.
כבר ציינתי, שלא כולם יוכלו להתאהב בנגינתו של פלאנס, אך פה, זוהי לא תצוגת תכלית של יכולתו האישית של פלאנס, אלא כאמור נגינה כפי שפלאנס חושב ששופן ניגן בעצמו באותו הרסיטל 167 שנה לפני כן.

העטיפה יפה והסיפור המלא נמצא בפנים בשפה הצרפתית והאנגלית כמובן, גם כן.
לאלן פלאנס הקלטות נוספות בהרמוניה מונדי, שופן נוסף וכן גם מלחינים אחרים מהתקופה הרומנטית בעיקר.
כדאי למי שרוצה את זה.. טיפה אחרת, מיוחד יותר. והפעם עם קצת ערך מוסף היסטורי.

אביעד. (F)
hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות