עכשיו 30/03/20 15:51

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 9   [ 88 הודעות ]
עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 05:33 
חבר האתר


הצטרף:
16/09/09 00:52

הודעות: 5170
מיקום: תל מונד

כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א'הערה
מדובר כאן בהרכבה עצמית של כבלי חשמל מוכנים (ללא תקעים) ותקעים, לא בבניית כבלי החשמל עצמם.
ידיד שלי העלה שאלה אם זה אכן "עשה זאת בעצמך", או רק הרכבה עצמית. אינני מדקדק בהגדרות אלה, כך ששאלה זאת נשארה פתוחה – כל אחד יכול להשיב עליה כראות עיניו.


"עשה זאת בעצמך"


התחום של "עשה זאת בעצמך" לרכיבים למערכות שמע די נפוץ בעולם. ככל הידוע לי, בארץ תחום זה פחות נפוץ. בנייה עצמית, או "עשה זאת בעצמך", קיימים לכל הרכיבים למערכות שמע, אבל הוא נפוץ בעיקר לגבי מגברים ורמקולים. כבלים בבנייה עצמית, או בהרכבה עצמית, הם פחות נפוצים. עם זה, הרכבה עצמית של כבלים יכולה להיות הדרך הקלה ביותר לכניסה לתחום זה של בנייה עצמית.


לשם מה "עשה זאת בעצמך"?

אנשים שונים עוסקים בבנייה עצמית ממניעים שונים:
• יש אנשים שעצם הבנייה העצמית היא עצם התחביב שלהם, כשם שיש נגרים חובבים השואבים הנאה וסיפוק מעצם עבודת הנגרות ומאיכות ועיצוב הרהיטים שהם בנו.
• כאשר מדובר בבנייה עצמית של רכיבים למערכות שמע, לגבי אנשים רבים המרכיב העיקרי הוא החיסכון הכספי. העלות של בניית רמקולים או מגבר בבנייה עצמית היא נמוכה, או נמוכה מאד, בהשוואה למוצרים מסחריים. לפעמים מדובר בסדרי גודל של עשירית המחיר של מוצרים מסחריים – ולפעמים אפילו פחות מזה.
• שליטה די גדולה על איכות הצליל של המוצר. באמצעות בחירה – הן של הטופולוגיה, או של השרטוט חשמלי הבסיסי והן של סוג הרכיבים בהם משתמשים לבנייה – ניתן לקבל מידה גדולה של שליטה על איכות הצליל של המוצר.


לשם מה הרכבה עצמית של כבלי חשמל?

לטעמי ומניסיוני, קיימות שלוש סיבות להרכבה עצמית של כבלי חשמל: *
• חיסכון כספי ניכר, יחסית לכבלים מסחריים איכותיים ברמה גבוהה.
• איכות צליל גבוהה יותר מאשר כל כבלי החשמל המסחריים, בכל מחיר שהוא, אותם בחנתי.
• התאמת חתימת הצליל של כבל החשמל למכשיר אליו הוא מחובר, לצליל הכללי של כלל המערכת ולטעם האישי וההעדפות האישיות של בעל המערכת.

* הערה אישית
למעשה הגעתי להרכבה עצמית של כבלי חשמל מחוסר ברירה – לא מצאתי כבלי חשמל מסחריים מוכנים שמצאו חן בעיניי ללא הסתייגויות ושהתאימו לטעמי ולמערכת שלי.

דבר אחד הוא שלאחר שביצעתי החלפת שפופרות בקדם-מגבר ובדרגת פונו שלי, המערכת שלי הגיעה למצב בו היה לה פירוט פנטסטי, בעיקר בצלילים הבינוניים-גבוהים, אבל ב"מחיר" של "רזון" מסוים, או חוסר של מספיק "בשר", או "נפח", בצלילים הבינוניים. מאחר ומצאתי כבלי חיבור (interconnect) טובים מאד ובמחיר נוח, יחסית – אבל כבלים שאינם משנים את האיזון הטונאלי של המערכת – חיפשתי לבצע את האיזון הטונאלי במערכת שלי באמצעות כבלי חשמל.

ניסיתי כמה וכמה כבלי חשמל מסחריים, חלקם גם יקרים מאד (בסביבות 9,000 ₪ לכבל, למשל), ביניהם כאלה הנחשבים לכבלים איכותיים מאד, "מוסיקאליים" ו"אודיופיליים". מתוך כל אותם כבלים מסחריים שניסיתי, אף אחד מהם לא התאים לי. היו כבלים ש"הצליל" שלהם פשוט לא היה טוב (לטעמי ועל המערכת שלי). כבלים אחרים היו בעלי איזון טונאלי כפי שביקשתי (תוספת "בשר", או "נפח", לצלילים הבינוניים), אבל הייתה להם איזו תוספת של גוון צליל מתכתי, לא נעים. כבלים אחרים אכן נתנו תוספת של "בשר", או "נפח", לצלילים הבינוניים, אבל במחיר של הנחתה מסוימת של הצלילים הגבוהים והבינוניים-גבוהים, כבלים אחרים "מרחו" את הצלילים.

כך, רק כבלי החשמל שהרכבתי בעצמי, לפי המתכון שיבוא בהמשך, עם התקעים בהם בחרתי, ענו על כל צרכיי – בשלמות וללא הסתייגויות.
אני יכול להגיד שכבלי החשמל שהרכבתי בעצמי הם כבלי חשמל הרבה יותר טובים מכל כבלי החשמל המסחריים שניסיתי, אבל, חשוב לקבל את האמירה הזאת בהקשר הנכון:
1. מדובר בכבלים שהם "טובים יותר", או "הרבה יותר טובים", לטעמי האישי ועל המערכת המסוימת שלי. יתכן שעל מערכת אחרת הייתי מעדיף כבלי חשמל אחרים, כשם שיתכן שאנשים אחרים יעדיפו כבלים אחרים.
2. לא ניסיתי את כל כבלי החשמל המוצעים למכירה בארץ.
מתוך כך, יש לקבל את האמירה שלי למעלה בהסתייגות המתבקשת.


הצצה חטופה לשורה התחתונה


מדובר בכבלי חשמל מתוצרת נאוטק (NeoTech) אותם רוכשים חתוכים לאורך הרצוי ועליהם מרכיבים תקעים מתוצרת אוידה (Oyaide) .

העלות של כבל מתח כזה היא החל מ- 1,000 ₪ בערך – ובהתאם לעובי הכבל ואורכו וכן דגם המחברים – היא יכולה להגיע לסכום של 2,000 ₪.
מדובר בכבלים שהם לא ממש זולים, אבל, שוב, הם כבלי המתח הטובים ביותר מכל אלה שניסיתי – לטעמי ועל המערכת שלי.


"אבני הבניין" של כבלי חשמל

לכבלי חשמל יש שני רכיבים:
• הכבל עצמו.
• התקעים בשני צדי הכבל.


בחירת הכבל עצמו

קיים רק מבחר קטן של כבלי חשמל איכותיים אותם ניתן לקנות כשהם חתוכים לאורך נתון, ללא תקעים בקצוות.

(אני מקווה שמתוך מה שכבתי למעלה, ברור שאיני מתכוון לכבלי חשמל רגילים, אותם ניתן לרכוש בכל חנות חשמל שכונתית במחיר של כמה שקלים למטר).

מתוך אותם כבלי חשמל חתוכים שניסיתי, היחידים שמצאתי בהם רק יתרונות, ללא כל חסרונות, הם כבלי החשמל של נאוטק - NeoTech : מהסדרה NEP-xxxx . מדובר כאן בכבלי חשמל גולמיים, חתוכים לפי אורך, המגיעים ללא תקעים בקצותיהם.

נאוטק היא חברה הממוקמת בטייוואן, חברה וותיקה וגדולה לייצור כבלים, המייצרת בעיקר כבלים OEM , דהיינו, כבלים גולמיים עבור חברות מסחריות אחרות המוכרות את הכבלים תחת שמם. לאחרונה חברה זאת התחילה לשווק גם כבלים מסוימים תחת שם המותג שלה.

בשנת 1991 חברת נאוטק קיבלה מד"ר אוהנו (Professor Dr. Ohono) מהמכון הטכנולוגי שיבה ביפן (Chiba Institute of Technology in Japan) זיכיון לייצר כבלים על פי הפיתוח שלו, בשיטת UP-OCC , שהם ראשי תיבות של Ultra Pure Ohno Continuous Cast. מדובר בכבלים העשויים מגביש יחיד לכל אורכם, או של נחושת או של כסף, כאשר בשני המקרים מדובר במתכת בעלת דרגת טוהר גבוהה ביותר של החומר.

סדרת NEP היא של כבלי נחושת. בסדרה זאת קיימים שני דגמי כבלים אותם ניתן לרכוש ככבלים גולמיים:
• NEP-3001 – כבלים שקוטר כל גיד שלהם הוא 10AWG או קוטר 2.59 מ"מ, או שטח 5.26 ממ"ר.
• NEP-3003 – כבלים שקוטר כל גיד שלהם הוא 13AWG או קוטר 1.83 מ"מ, או שטח 2.62 ממ"ר.

תמונה להמחשה, NEP-3001 :


כמובן, כל כבלי החשמל מהסדרה הזאת הם מסוככים, דהיינו, שלושת הגידים נתונים בתוך סיכוך, המתחבר להארקה. חשוב לציין שאת הסיכוך מחברים להארקה רק בצד אחד – בצד של תקע החשמל הזכר. זה משום שלא מעוניינים שיזרום זרם כלשהו דרך הסיכוך. יש חשיבות לכך שגם כבלי החשמל יהיו מסוככים, לשם הגנה בפני רעשים בתדרי רדיו.

תמונה להמחשת מבנה הכבל NEP-3001 :


לבד מההבדלים בעובי הכבלים, לא הבחנתי בהבדלים נשמעים לאוזן בין שני הדגמים של הכבלים מסדרה זאת. לכן, את בחירת כל דגם מסוים ביצעתי על פי צריכת ההספק של המכשירים השונים. למגברי הספק בעלי הספק גבוה בחרתי בכבלים העבים יותר, בעוד למקורות ולקדם-מגבר בחרתי בכבלים הדקים יותר. כדאי לציין שגם הכבלים היותר דקים בסדרה זאת הם די עבים, יחסית לכבלי חשמל אחרים. דבר נוסף אותו כדאי להביא בחשבון הוא שהכבלים העבים יותר הם עבים מאד – ודי לא נוח לעבוד אתם. כאשר משתמשים בכבלי חשמל ארוכים, מעל 2 מטר, כדאי בכל מקרה להשתמש בכבלים העבים יותר.

ניתן לרכוש כבלים חתוכים דרך היבואנים של נאוטק בישראל. היבואן הראשון של נאוטק בארץ הוא עופר שחורי (מאסטרו אודיו) מגבעתיים, טלפון: 054-3160030 . מאוחר יותר התחיל לייבא לארץ את המוצרים של נאוטק גם איל פור מירושלים, טלפון: 02-6726965 .
המחירים בארץ הם: NEP-3001 – המחיר 350 ₪ למטר רץ אצל עופר שחורי (385 ₪ אצל איל פור), NEP-3003 – המחיר 190 ₪ למטר רץ אצל עופר שחורי (205 ₪ אצל איל פור).
המחירים בארץ זולים יותר מאשר בארה"ב, גם לפני שמוסיפים עלות משלוח ומע"מ.
ניתן להזמין כבלים בכל אורך רצוי.


בחירת התקעים


על כל כבל חשמל יש להתקין שני תקעים, בקצה האחד יש להתקין תקע זכר, הנכנס אל שקע החשמל בקיר, או אל מפצל החשמל – ובקצה השני יש להתקין תקע נקבה מסוג IEC , הנכנס אל שקע כניסת המתח במכשירים השונים.

לגבי התקעים הזכרים, הבחירה העקרונית היא בין שלושה סוגי תקעים, או בין שלושה תקנים: ישראלי, אמריקאי ואירופאי. ההבדל בין שלושת התקנים האלה מתייחס רק לתקעים הזכרים, כל התקעים נקבה מסוג IEC הם זהים – IEC הוא התקן של התקעים האלה.

תמונות להמחשה.
תקע חשמל ישראלי:


תקע חשמל אמריקאי:


תקע חשמל אירופי:


תקע נקבה IEC:מבחינת איכות המגע החשמלי-מכאני, מקובל להניח שלתקעים אירופאים יש את המגע החשמלי-מכאני הטוב ביותר, התקעים האמריקאים נמצאים באמצע והתקעים הישראליים נמצאים במקום אחרון. בכל מקרה לא מומלץ להשתמש בתקעים ישראליים לכבלי מתח איכותיים, או "אודיופיליים". בארץ קיים מצאי גדול של כבלי מתח, תקעי מתח, שקעי מתח ומפצלי מתח בתקן אמריקאי, בעוד המצאי של מוצרים כאלה בתקן אירופאי הוא קטן יותר.

לכן, כל שקעי החשמל, מפצלי החשמל וכבלי החשמל במערכת השמע שלי הם בתקן אמריקאי. המפרט הבא מתייחס לתקעים בתקן אמריקאי – אם כי ניתן להשתמש בתקעים מאותם דגמים, אבל בתקן אירופאי. התקעים בתקן אירופאי יקרים יותר מאשר המקבילים להם בתקן אמריקאי. בכל מקרה, על תקן התקע להיות זהה לתקן שקעי החשמל הקיימים.

מבין כל תקעי החשמל שניסיתי, הטובים ביותר (לטעמי) – באופן חד-משמעי וללא כל הסתייגויות – הם אלה מתוצרת אוידה (Oyaide) .
אלה תקעי החשמל היקרים ביותר שאני מכיר, אבל אף אחד מהתקעים האחרים שניסיתי לא מגיע לרמה ולאיכות של התקעים מתוצרת אוידה.
בסיכום של העלות הכוללת, כבלי החשמל שבניתי, עם התקעים של אוידה, זולים יותר מאשר מרבית כבלי החשמל המסחריים האיכותיים, או ה"אודיופיליים". פירוט העלות יובא בהמשך.

קיימים גם כבלי חשמל מסחריים המשתמשים בתקעים של אוידה, אבל יש כאן כמה נקודות בהקשר זה.
• דבר אחד הוא שכבלים אלה יקרים מאד, הרבה יותר יקרים מאשר הכבלים בבנייה עצמית לפי המתכון שיובא כאן, בהמשך.
• דבר שני הוא שלא לכל הכבלים המסחריים המשתמשים בתקעים של אוידה יש יתרון מבחינת איכות הצליל לעומת הכבלים בבנייה עצמית. כך יוצא שעם כבלים מסחריים כאלה, לפעמים משלמים יותר עבור איכות זהה, או איכות נמוכה יותר, מאשר הכבלים בבנייה עצמית.
• דבר שלישי הוא שהכבלים המסחריים מגיעים עם תקעים של אוידה מדגם תקע מסוים אחד. זה לא מאפשר התאמה של כבלי החשמל לאופי צליל כל מערכת מסוימת ולטעם האישי – התאמה אשר בכבלים בבנייה עצמית מתבצעת על ידי בחירת דגם, או דגמי התקעים של אוידה. פירוט לעניין התאמה זאת יובא בהמשך.

בנוסף, שמעתי דיווחים מפי כמה אודיופילים אשר החליפו את התקעים המקוריים של כבלי חשמל מסחריים מוכנים בתקעים של אוידה – גם בכבלים מסחריים "נחשבים" מאד ויקרים מאד. כולם דיווחו על שיפור הצליל של אותם כבלים לאחר החלפת התקעים.

חברת אוידה, או בשמה המלא Oyaide Electric. Co., Ltd , פועלת מזה כשישים שנה. ההתמחות שלה היא מוצרים איכותיים בתחום החשמל, תוך שימוש בטכנולוגיות "State Of The Art". מטרתה המוצהרת היא לייצר מוצרים פשוטים, באיכות גבוהה, עם "הרוח היפנית האמיתית" – על פי הניסוח שלהם.

חברת אוידה מייצרת, בין השאר, את שני סוגי תקעי החשמל – תקעי זכר ותקעי נקבה IEC . תקעים מסוג זכר ניתן לרכוש גם בתקן אירופאי, אם כי במערכת שלי, כאמור, כל התקעים הם בתקן אמריקאי. המגעים החשמליים של תקעים אלה, חלקם עשויים מנחושת, חלקם עשויים מארד (ברונזה) וחלקם עשויים מפליז – בשלושת המקרים, מתכת המגעים מלוטשת בליטוש ייחודי לחברה זאת. המגעים המלוטשים מצופים בשכבת מתכת אחת, או בכמה שכבות דקות של מתכות שונות.

תמונות להמחשה.
תקע זכר:


תקע נקבה:המספר הקטלוגי של התקעים זכר הוא Pxxx , בעוד המספר הקטלוגי של התקעים נקבה IEC הוא Cxxx .

התקעים מדגם P037 - C037 הם בעלי ציפוי של רודיום על כסף על ארד – ובקיצור הם נקראים תקעי כסף.
התקעים מדגם P004 - C004 הם בעלי ציפוי פלטינה על פלדיום על נחושת-בריליום – ובקיצור הם נקראים תקעי בריליום.
התקעים מדגם P046 - C046 הם בעלי ציפוי של פלדיום על זהב על ארד – ובקיצור הם נקראים תקעי פלדיום.
התקעים מדגם P079 - C079 הם בעלי ציפוי של זהב על ארד – ובקיצור הם נקראים תקעי זהב.

קיים דגם נוסף של תקעי זכר בלבד, P029 , העשויים מפליז מלוטש, ללא כל ציפוי. תקעים אלה זולים, יחסית לתקעים מהדגמים האחרים של אוידה, אבל לטעמי הם לא איכותיים מספיק. לכן איני משתמש בהם.


מאפייני הצליל של התקעים מהדגמים השונים

כל התקעים של אוידה, מכל הדגמים, מתאפיינים ברמה גבוהה של שקט וניקיון.
אגב, זה נכון גם לשקעי החשמל שלהם.
למעשה, ה"רומן" שלי עם המוצרים של אוידה התחיל בזה שהחלפתי את מפצלי החשמל הקודמים שלי במפצלים של אוידה. התוצאה הייתה דומה לכך שהוסר מעין "מסך" מעל צליל המערכת, אשר הפך להיות הרבה יותר שקט, צלול ומפורט.

לבד מהרמה הגבוהה של שקט וניקיון, הנכונה לכל דגמי התקעים – ובנוסף אליה – כל סוג ציפוי מקנה לתקעים מאפייני צליל שונים.

התקעים מדגם P037 - C037 (תקעי כסף) הם בעלי צליל ניטראלי לחלוטין, ללא הגדשה או הנחתה של תחום תדרים כלשהו. החיסרון שלהם הוא שאם משתמשים בכבלים רבים עם תקעים מדגם זה, צליל המערכת יכול להיות "משעמם", או "נטול דרמה". הדבר נכון במיוחד כאשר כבל החשמל עצמו עשוי מגידי כסף. במקרה הנוכחי, בו הכבלים המומלצים הם בעלי גידי נחושת, תופעה זאת (של צליל "משעמם", או "נטול דרמה") היא פחות בולטת.

התקעים מדגם P004 - C004 (תקעי בריליום) נותנים ניקיון ופירוט פנומנאלי, גם בצלילים הבינוניים-גבוהים וגם בצלילים הנמוכים. למעשה, התקעים מדגם זה נותנים ניקיון ופירוט בצלילים הנמוכים יותר מאשר כל דגם אחר של תקעים של אוידה. המשמעות של ניקיון ופירוט בצלילים הנמוכים היא "בס הדוק" יותר. החיסרון שלהם הוא שאם משתמשים בכבלים רבים עם תקעים מדגם זה, צליל המערכת יכול להיות "חריף" מדי, אולי אפילו צורם, בתדרים הבינוניים-גבוהים, בפרט על מערכות בעלות צליל בהיר.

התקעים מדגם P046 - C046 (תקעי פלדיום) נותנים צליל "עגול", או "מלא", צליל בעל תוספת "נפח", או "בשר", בצלילים הבינוניים. החיסרון שלהם הוא שאם משתמשים בכבלים רבים עם תקעים מדגם זה, צליל המערכת יכול להיות "מלא" מדי בצלילים הבינוניים – ומתוך כך יופר האיזון הטונאלי "הנכון", או הרצוי, של המערכת.

התקעים מדגם P079 - C079 (תקעי זהב) הם בעלי מאפייני צליל דומים לאלה של התקעים מדגם P046 - C046 (בעלי ציפוי פלדיום) – אבל מאפייני הצליל שלהם חזקים יותר מאשר אלה של התקעים בעלי ציפוי פלדיום. דהיינו, הם נותנים צליל "עגול" מאד, או "מלא" מאד, בעל תוספת ניכרת של "נפח", או "בשר", לצלילים הבינוניים והבינוניים-נמוכים. החיסרון שלהם הוא שאם משתמשים בכבלים רבים עם תקעים מדגם זה, צליל המערכת יכול להיות "מלא" מדי בצלילים הבינוניים והבינוניים-נמוכים – ומתוך כך יופר האיזון הטונאלי "הנכון", או הרצוי, של המערכת.


אספקה ומחירים


ניתן לרכוש את התקעים האלה מהיבואן המקומי של אוידה בארץ, יגאל לסרי, טלפון 0545-912363 . המחירים בארץ מעט זולים יותר מאשר המחירים בארה"ב (בתוספת מע"מ, לפני עלויות משלוח). לכן עדיף לרכוש אותם בארץ.

המחירים של כל תקע יחיד בארץ הם:
P004 או C004 (תקעי בריליום), המחיר לכל תקע יחיד הוא 600 ₪.
לכל סוגי התקעים האחרים (כסף, פלדיום וזהב) המחיר לכל תקע יחיד הוא 400 ₪.


שילוב תקעים מדגמים שונים

הנטייה הטבעית היא לבחור לכל כבל מתח מסוים זוג תקעים (זכר ונקבה) מאותו דגם – אבל אין שום חוק, או כלל, המחייב את זה. אפשר בהחלט להשתמש בתקע זכר מדגם אחד ובתקע נקבה (IEC) מדגם אחר. כך ניתן להגיע לכבל חשמל בעל מאפייני צליל שהם שילוב של מאפייני הצליל של כל אחד משני הדגמים. כאשר משלבים בכבל אחד תקעים משני דגמים שונים, מאפייני הצליל של התקע זכר בולטים יותר מאשר מאפייני הצליל של התקע נקבה. כאשר משלבים שני תקעים מדגמים שונים על כבל אחד, התוצאה מבחינת מאפייני הצליל היא ייחודית – מקבלים מאפייני צליל חדשים ומקוריים, שונים ממאפייני הצליל של כל דגם תקעים בפני עצמו.

מאחר וכל שילוב של תקעים מדגמים שונים הוא ייחודי, היריעה כאן קצרה מדי מכדי לפרט את המאפיינים של כל שילוב מסוים. מה גם שלא ניסיתי את כל השילובים האפשריים. לעניין זה ניתן להתייעץ עם היבואן של אוידה, יגאל לסרי. בנוסף, אוכל להשאיל למעוניינים שילובים מסוימים הקיימים במערכת שלי – אבל יש לי רק כבלים עם מספר מצומצם של שילובים.


התאמה אישית ואיזון צליל המערכת

בשלב בחירת דגם התקעים עבור כבלי החשמל, או בחירת צירופים שונים של דגמי תקעים – לא ניתן לתת המלצות גורפות.
יש לכך שתי סיבות:
הסיבה האחת היא שלכל מערכת מסוימת, בעלת אופי צליל מסוים – ולכל פריט במערכת (מקור, קדם-מגבר ומגבר הספק) – עשוי להתאים כבל חשמל עם תקעים אחרים.
הסיבה השנייה היא שהבחירה נתונה במידה רבה לטעם אישי ולהעדפות אישיות.

מה לעשות, כיצד לבחור?
יש שתי אפשרויות עקרוניות:
האפשרות האחת היא להתייעץ עם יגאל לסרי, המכיר היטב את מאפייני הצליל של כל דגם תקעים ואת השפעתם על מערכות שונות ועל רכיבים שונים במערכת.
האפשרות השנייה היא לשאול ממישהו כבלים מוכנים כאלה ולנסות אותם על המערכת המדוברת.

אני מוכן להשאיל את כבלי החשמל המצויים במערכת שלי – אבל ליממה, לכל היותר – משום שהשאלת כבלי חשמל משביתה את המערכת שלי.
יש לי כבלים עם השילובים הבאים:
2 כבלים עם תקעים מדגם P037 - C037 (תקעי כסף).
2 כבלים עם תקעים מדגם P079 - C079 (תקעי זהב).
כבל אחד עם תקעים מדגם P046 - C037 (תקע זכר פלדיום ותקע נקבה כסף).
כבל אחד עם תקעים מדגם P004 - C079 (תקע זכר בריליום ותקע נקבה זהב).
כבל אחד עם תקעים מדגם P004 - C037 (תקע זכר בריליום ותקע נקבה כסף).

כדאי להביא בחשבון שמספר הצירופים האפשריים הוא גדול מאד.
למשל, במערכת שלי, מפצל חשמל אחד מזין 3 שנאים מבדלים המזינים את כל המקורות שלי ואת הקדם-מגבר. בין שקע החשמל בקיר לבין המפצל מותקן כבל חשמל עם תקעים מדגם P046 - C037 (תקע זכר פלדיום ותקע נקבה כסף). תקעי החשמל למקורות השונים ולקדם-מגבר נבחרו על פי התאמתם – מצד אחד על פי התאמתם למאפייני הצליל של כל מכשיר (מקור, או קדם-מגבר) – ומצד שני בהתאם למאפייני הצליל של הכבל המחובר למפצל. אם הייתי מחבר למפצל כבל עם תקעים אחרים – היה עלי לבחור בכבלים עם תקעים שונים מאלה הקיימים כרגע לכל אחד מהמכשירים השונים. מאחר והגעתי למאפייני צליל של כלל המערכת המוצאים חן בעיני, ללא כל הסתייגויות – אין לי כל כוונה להמשיך ולנסות, או לשחק, עם צירופים אחרים.


אז כמה זה עולה לנו?

אביא דוגמאות למחירים לשני כבלים שונים.

דוגמא ראשונה, כבל חשמל מדגם NEP-3003 באורך של 1.2 מטר ועם זוג תקעים P037 - C037 (תקעי כסף).
כבל החשמל: 228 = 190x1.2
זוג תקעים: 800 = 400x2
סך הכול: 1,028 ₪.

דוגמא שנייה, כבל חשמל מדגם NEP-3001 באורך 2 מטר ועם זוג תקעים מדגם P004 - C004 (תקעי בריליום).
כבל החשמל: 700 = 350x2
זוג תקעים: 1,600 = 800x2
סך הכול: 1,900 ₪.


תוספת, ינואר 2013


האם אפשר להקטין את עלויות הכבלים?

כן, ניתן להקטין את עלויות הכבלים לסדר גודל של בסביבות 500 ₪ או פחות, לכל כבל – אם משתמשים בתקעים אחרים, לא מתוצרת אוידה. במקרה של שימוש בתקעים של יצרנים אחרים, מצד אחד נקבל חיסכון ניכר בעלות הכבל. מצד שני, לא נקבל את אותה איכות צליל כפי שנקבל בשימוש בתקעים של אוידה. מאחר ואין לי ניסיון רב עם תקעים של יצרנים שונים, לבד מאוידה, אין לי אפשרות לתאר את מאפייני הצליל של תקעים אלה.

יש להיזהר מהתקעים של SonarQuest. דיברו אתי בטלפון כמה אנשים שרכשו את התקעים האלה, בעקבות המלצה של מישהו בפורומים בארץ. לתקעים האלה צליל בהיר מאד, על מרבית המערכות הצליל שלהם בהיר מדי.


בחלק ב' של מאמר זה, שיופיע בקרוב, תובא הדרכה להרכבה בפועל של כבלי החשמל והתקעים.

_________________
בברכה,
יהושע גומא


נערך לאחרונה על ידי Joshua_G בתאריך 26/01/13 22:38, נערך 5 פעמים בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 06:19 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
01/09/08 15:14

הודעות: 32109
הבהרות ובקשות:

1. מאמר זה מפורסם עבור קוראים המקבלים את הרעיון שקיים הבדל סוני בין כבלי חשמל שונים למערכות אודיו.
מי שחושב שאין הבדל בין כבלים, או תקעים דעתו מכובדת עלינו אולם אבקש לא לערב נושאים כאלו בשירשור זה.
ביטויים כגון "חשמל זה חשמל", "לא תמצא הבדל במבחן עיוור", "אין קשר בין כבל המתח לפעולת המכשיר", "בקיר בכל מקרה יש X מטרים של כבל פשוט" יועברו שרירותית למקום אחר.
לעומת זאת מי שניסה קונפיגורציה X ולא חווה הבדל סוני מוזמן לשתף מניסיונו.

2. במאמר זה נכתבו לא מעט ביטויים כגון "יותר איכותי", "נשמע יותר טוב" וכו'. למרות שהמאמר מפורסם תחת מטרית האתר יש לזכור שזאת חוות דעת של אדם ספציפי ואין כאן כוונה לפרסם זאת כעובדות קשיחות.
מי שחושב אחרת ומעוניין להביא מניסיונו מוזמן.

3. אני סבור שיש משתמשים רבים המעוניינים בכבל חשמל יעודי אולם המחיר המוצע כאן גבוה עבורם. למי שיש "מתכון" לכבלים בעלות זולה יותר, נניח סביב ה- 500 ש"ח, אני מעודד להביא אותו בפני אותם משתמשים.

_________________
ביוגרפיות , עם קלאסי ואלגנטי , פשוט לא הולכים לעבוד.
I have been supported from the bottom of my heart
בוכה דה פלורסנט


חזור למעלה
 מחובר פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 06:29 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
01/09/08 15:14

הודעות: 32109
נושא שכדאי לשים אליו לב הוא ווריאנט בתקע הנקבה כפי שמוגדר במאמר כ-"IEC"

ישנם שני סוגי קונקטורים פופולאריים, C13 ו C15

C13
c13.gifC15
IEC_60320_C15.jpgשימו לב שקונקטור ה- C15 מסוגל לקבל שגם קטן.
מרבית המוצרים יכולים לעבוד עם שני סוגי הקונקטורים אולם ישנם כאלו הדורשים את ה- C15 בגלל אותו שגם. לכן ה- C15 הוא כנראה קצת יותר פופולארי בתחום שלנו.

לצפייה בסוגי תקעים נוספים ניתן לעיין כאן:
http://en.wikipedia.org/wiki/IEC_60320

_________________
ביוגרפיות , עם קלאסי ואלגנטי , פשוט לא הולכים לעבוד.
I have been supported from the bottom of my heart
בוכה דה פלורסנט


חזור למעלה
 מחובר פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 07:05 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
21/02/10 05:03

הודעות: 227
היי יהושוע...כרגיל נהנתי לקרוא את הסקירה...גם אני מאוד אוהב את החברה ומשתמש בשקע קיר שלהם מסדרת הביריליום שנשמע פשוט פנטסטי
חג שמח ואם אפשר תמונות של הכבלים בסאט אפ ירוממו נפש אודיופילית :)
אייל (F)


חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 09:06 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
27/04/09 20:53

הודעות: 3438
יהושע שלום!
קודם כל תרשה לי לברך אותך על הרצון והלב הרחב לחלוק את נסיונך עם ציבור הקוראים, האמת היא שגם לי יש נסיון זהה למה שאתה כותב כאן, למרות שהצידוד שלך בחברת אוידה בלבד נראה לי קצת הדוק מידי ,אבל לא לשם כך הגבתי כאן ,
אני מגיב כאן בגלל סוג של קונקטורים שלפעמים צריכים אותו - והוא איננו קיים בארסנל של אוידה ,
מדובר בכבלי נחושת אשר הקונקטורים שלהם גם הם עשויים מנחושת טהורה ללא כל ציפוי, לי יש כבל כזה של חברת vitus , שם הכבל הוא "andromeda ",הקונקטורים הלו גם נמכרים עיי חברות מסוימות במחירים גבוהים למדי , אך לפעמים דווקא כבל כזה ללא שום ציפוי מהודר עושים את העבודה הרבה יותר טוב מאשר הציפויים המופלאים של אוידה ופורוטק,
ולמה הכוונה - הכבלים הללו מתאימים במיוחד לנגנים , שהם בעלי צריכת זרם נמוכה ,הרי ברוב הנגנים יש איזה שהוא שובל דקיק של צליל דיגיטלי ,שאנחנו מנסים להעלים באיזה שהיא צורה, וזו בדיוק הנקודה החלשה של כל הציפויים הללו כולל הציפוי זהב ,אני ניסיתי את כל הסוגים שציינת ,ולא הצלחתי , עד שנפלו לידי הקונקטורים הללו של נחושת טהורה , שהאמת נראים לא כל כך טוב , וגם מצריכים איזה תחזוקה קבועה כמו שאתה מבין,
אבל יש להם מין תכונה ניפלאה להפוך את הנגן דיסקים למין כלי למוסיקה ,אין עוצמה ,אין פרוט , אבל יש משהו חלק ומתנדנד שאי אפשר לחיות בלעדיו , לבסוף לאחר נסיונות שונים רכשתי לי בהמון כסף את ה-"אנדרומדה" שלי, , שמוא בסך הכל מין כבל פשוט ביותר עם צמה של גידים שמיוצרת ע"י ארגנטו , ומורדבים עליו הקונקטורים הפשוטים הללו מ-bare copper , והנה התחולל הקסם , והנגן נשמע כמו שהוא לא נשמע עם שום כבל, אני לא נותן כאן לינק לקונקטורים כי לא מסתדר עם האתר שלנו ,- מצטער!
דבר נוסף שרציתי אולי להתחלק עם קוראינו הוא -"אלומיניום" - רוב כבלי המתח משתמשים הנחושת ,כסף , או שילובים שלהם ,
אבל דווקא בגלל זה רציתי לדבר על אלומיניום בתור מוליך , לאלומיניום יש מוליכות לא טובה יחסית לנחושת וכסף ,ואפילו יחסית לזהב , ואני שיש לי בבית כבלים שעשיתי מכל החומרים הללו ,(כן יש לי גם כבל מזהב טהור) , יכול לומר בבטחון יחסי , שאלומיניום כמוליך ל220 (לא כאינטרקונקט) , הוא בעל אופי יחיד ומיוחד , ומשנה את צליל המערכת בצורה אופינית, יש כאלו שישמע להם מדהים , ויש כאלו שיאמרו שלא , אני מבחינתי האלומיניום נותן את הטונליות והחלקות הנכונה ביותר למערכת גדולה כמו שלי, הוא איך שהוא "תולש" את התזזית המלווה כבלי כסף ונחושת , הכל כאילו יותר רילקס והצליל גדול מאוד, עם יותר מיד בס , ובס הופך לעמוק ומגיע למאזין כמו "כדור עשן" , ולא מין פנצי ומהיר כמו בחומרים האחרים, יש כמובן צורך להתרגל לתופעה שבהתחלה טיפה מפחידה את מי שרגיל לצליל האופיני שלו, אבל אחרי שמיעה של מספר ימים , באים תנסה להחדיר כבל כסף במקום , העסק פשוט נשמע על הפנים ,החברה המובילה ביצור כבלים שכאלו היא כמובל jps , שהכבל המוביל שלה נקרא " alluminata " , שהוא יקר להחריד , אבל יש להם כבל דרגה אחת פחות הנקרא " קפטובטור" שהוא בעצם אלומינטה ללא סיכוך ,ומחירו סביר לחלוטין ,
כדי לקבל את האפקט שתיארתי קודם , יש צורך להשתמש בכל המערכת בכבלים שכאלו , ואז פתאום מופיע הקסם שאני מדבר עליו ,אחד מהחסרונות של הכבלים העצומים הללו הוא , שבחיבור למכשיר קטן , כלומר עם ספק צנוע , הכבל יחנוק את הבמכשיר ,והמכשיר יחרחר קשות , לא יודע למה זה קורה ,
והנה זו התוספת הקטנה שלי לחלק המדהים של יהושע ,
אגב יהושע !
אם תרצה לבדוק בביתך את הקונקטורים הנחושת , רק תבקש , למרות המשקע שקיים אצלך , וצר לי מאוד שכך.

_________________
התקווה מתה אחרונה


חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 09:59 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
06/10/08 19:46

הודעות: 3495
תשמע, יהושע, זה יופי של מאמר.
כל הכבוד על היוזמה ועל האיכות והבהירות בכתיבה.

אייל

_________________
תנו לייק, בחייאת:
http://www.youtube.com/watch?v=n5fpamNooIo
האיש הכי חרמן על סקרצואים בעולם!!


חזור למעלה
 פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 10:30 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
06/06/09 16:42

הודעות: 9997
מוכרים גם ב-parts connexion, טיפה זול יותר
http://www.partsconnexion.com/wire_ac_all.html

OCC גם בשימוש אצל יצרנים אחרים, לא רק neotech

_________________
מיכאל


חזור למעלה
 פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 11:59 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
21/09/08 20:08

הודעות: 2203
eyal2991 כתב:
תשמע, יהושע, זה יופי של מאמר.
כל הכבוד על היוזמה ועל האיכות והבהירות בכתיבה.

אייל


+1 (Y)

נמתין בשקיקה לקראו את חלק ב...

_________________
If it wasn't for this guitar, I might be running the streets, practicing law or medicine" ~ Chat Atkins"


חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 12:07 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
13/07/11 15:10

הודעות: 1115
מיקום: חיפה
הכבלים של NEOTECH נחשבים ליותר איכותיים מבחינת צליל המערכת לעומת FURUTECH OYAIDE ??????

מה עם המחברים של FURUTECH ???
האם התקעים האנגליים נחשבים לטובים אם יש בכלל ?


חזור למעלה
 פרופיל אישי  
 
 נושא ההודעה: Re: כבלי חשמל בהרכבה עצמית ("עשה זאת בעצמך") חלק א
הודעהפורסם: 29/09/11 12:10 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
01/09/08 15:14

הודעות: 32109
אין דבר כזה "נחשבים", כל אחד חושב אחרת. יהושוע ספציפית מעדיף את הנאוטק על פי ניסיונו.

_________________
ביוגרפיות , עם קלאסי ואלגנטי , פשוט לא הולכים לעבוד.
I have been supported from the bottom of my heart
בוכה דה פלורסנט


חזור למעלה
 מחובר פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 9   [ 88 הודעות ]
עבור ל:  
עבור לעמוד 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  הבא

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  חפש:

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות