עכשיו 26/02/24 23:11

פורסם: 06/11/10 11:03 ע"י efib


Robert Wyatt - For the Ghosts Within



was_cover_web.jpg



ככה בשקט בשקט, בלי אף תרועת חצוצרה וללא שום רעשי והבזקים של זיקוקים, נכנס לנו בחודש האחרון האלבום החדש של רוברט וויט, שלוש שנים לאחר אלבומו האחרון המוצלח Comicopera . אלבום אוסף של וויט נסקר פה באתר בעבר. האלבום הנוכחי הוא שיתוף פעולה של וויט עם רוס סטפן , כנרת ומלחינה מוכשרת בריטית, וגלעד עצמון, נגן כלי נשיפה, ישראלי לשעבר שחי באנגליה.

ghostswithin.jpg



מצאתי את עצמי לאחר שמיעה ראשונה פעור פה. מצב זה לא נעלם גם לאחר שמיעה שניה ושלישית. האלבום תופס אותך חזק חזק ובנוסף משאיר אותך גם עם בטן תפוסה. אלבום מרגש באופן בלתי רגיל שכולל גם עיבודים מענינים ביותר לסטנדרטים לעוסים היטב מסצנת הג'אז.
וויט מופיע באלבום עם הקול הכל כך מוכר

Robert-Wyatt.jpg



הקול הדיכאוני, הטרגי, המרגש שקורע אותך מבפנים. ולמרות הכל - הוא מצליח לרענן, לעניין ולסקרן.




תופעה דומה קרתה לי עם יאנג האחרון שמופיע באלבום עם הקול "היאנגי" המוכר שלו: קול מרוסק, יחסית לצעירותו, אך בלתי ניתן להפרדה ממנו. גם שם כשאתה שומע את האלבום אתה מרגיש "בבית" ויחד עם זה חשים במשב של רעננות וחדשנות הנוטף ממנו.
בחזרה לאלבום של וויט, סטפן ועצמון.


רוס סטפן מנגנת כאמור בכינור

ros_web2_sept10.jpg



יחד עם רביעיית המיתרים שלה שמכונה בלעז Sigamos String Quartet. סטפן היא יוצרת שמלמדת מוסיקה, נגנת עצמאית (שכירת חרב) ושותפה במקביל גם בהרכב המכונה Tango Siempre .
גלעד עצמון מנגן באלטו סקסופון, קלרינט ובקטע השלישי גם בחליל רועים.

Gilad_atzmon_solo_by_Howard_denner.jpg



עצמון מוסיקאי שהתחנך בארץ אך עבר לחיות ולעבוד בחו"ל.
שותפים גם לאלבום נגן הבס Richard Pryace, טלי עצמון בקולות רקע ובשירה בקטע השלישי ועוד משתתפים אורחים בנגינה ושירה. טלי עצמון ערכה גם סרט וידאו מגניב שמצורף לאלבום שצולם בעת הקלטת האלבום בביתו של וויט וכולל גם ראיונות עם השלושה.
האלבום כולו רגוע, בקצב בודדת, איטי פרט לקטע ה- 4 " Where are they now?" שמגביר מעט קצב ומחדש בכך שהשירה בו היא בשפה הערבית.
בקטע השישי Round Midnight וויט מלווה בשריקה שנותנת לקטע מימד שונה ויפה ביותר. דרך אגב זה לא הביצוע הראשון של וויט לסטנדרט זה, גם הקודם היה יפה ומרגש בעיני.
הקטע המסיים באלבום בן ה- 11 קטעים הוא What a wonderful world" " שגורם לליבך לעצור למשך פעימה או
שתיים, יופי של קטע, ביצוע שאי אפשר להישאר אדיש אליו.




האלבום נשמע ממש טוב, זורם איתך ועוטף אותך במהירות וביעילות. הוא כמובן מעט מלנכולי ודיכאוני, כיאה לוויט, אך דיכאוני במובן הטוב, כזה שאתה מאמץ לחיקך בקלות, כזה שיכול ללכת טוב בארוחת ערב.
האלבום קוטלג בפורום ג'אז אך היות והוא שילוב של 3 הז'אנרים הוא יכול להתארח לחילופין בפורומי הקלאסי או ברוק כאחד.

תתחדשו ותהנו !




hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות