פורסם: 05/01/10 14:26 ע"י eyalp


יסמין לוי Yasmin Levy Sentir
יסמין לוי מתחילה הערב סיבוב הופעות עם התזמורת הקאמרית הקיבוצית. בנוסף לעיבודי שירים מאלבומיה, היא תשיר גם בקטעים מתוך "האהבה הקוסמת" של דה-פאייה. אישית, אני לא משתגע על החיבורים הללו, אבל לעתים הם מצליחים. מעניין מה תהיה התוצאה בשילוב זה.
בכל אופן, זו סיבה טובה להתייחס באופן מפורט יותר לאלבומה הרביעי האחרון- Sentir (להרגיש) שיצא לפני מס' חדשים.

לטעמי, בז'אנר שלה, לוי היא כיום אחת הזמרות הבולטות בעולם. נראה שההצלחה שלה רק תעמיק ותתרחב עם הזמן. מה שקוסם ומיוחד כל כך בקולה, לצד העצמה, המנעד, יכולת ההבעה האמוציונאלית והרגישות, הוא גם החספוס המסוים, המעט חרוך שלו.. לוי, אגב, מעידה על עצמה כמי שמשנה את אופי ההבעה הרך יותר שבשירת הלאדינו המקורית, לכיוון יותר עז ודרמטי המדגיש את אפיוני העצב והכעס.

דומה שאין צורך להציג את ההיסטוריה שלה, אבל בכ"ז כמה מילים. ילידת ירושלים, בת למשפחה ממוצא תורכי עם שורשים ספרדיים. בת 34. אביה, יצחק לוי, נצר למגורשי ספרד, זמר לאדינו ,שעסק גם בשימור ותיעוד המורשת המוזיקאלית של הלאדינו, נפטר כשהייתה בת שנה. אימה, כוכבה, גם היא בעלת יכולת קולית מצוינת, ויתרה על קריירה בתחום למען המשפחה.
לוי כאמור כבר עם ארבעה אלבומים, בשלושת הראשונים עם הרכב ישראלי די קבוע, כאן עם נגנים שרובם בינלאומיים.

את Sentir עיבד והפיק הספרדי חוויאר לימון, שגם מנגן בגיטרה ספרדית ושותף לכתיבת חלק מן השירים. רוב השירים הם שירי לדינו מסורתיים. מהגרסא הספרדית שרקחו ל"הללויה" של ליאונרד כהן הסתייגתי מעט בתחילה, היום אוהב אותה מאוד. היא שונה מביצועי הסטנדרט האופייניים לשיר, ולוקחת אותו למקום אחר ומעניין.
אם באלבומה הקודם ביצעה לוי דואט עם נטאשה אטלאס , כאן היא עושה זאת עם אלני ויטאלי היווניה, והתוצאה נהדרת. . עוד באלבום- דואט יפה עם קולו המוקלט של אביה.
אפשר גם להתרשם מפסנתר מצוין של נגן ג'אז אורח- Ivan Melon Lewis ב-4 קטעים. הוא עושה עבודה נהדרת ומיוחדת.

בזמן האחרון מרבים מיני של מבקרי מוזיקה בהכרזות על "מותו של האלבום". האלבום לא ימות, גם אם יופיע בדמות אוסף קבצים להורדה. אלבום הוא יצירה חווייתית שלמה, כמו ספר, ציור (אין זה אומר שאי אפשר ליהנות גם מחלקים ממנו, העומדים בפני עצמם כמובן). Sentir הוא דוגמא לחוויה כזו.

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות