עכשיו 15/06/24 01:08

פורסם: 12/01/10 01:25 ע"י efib


Patricia Barber - The Cole Porter Mix

בשבוע שעבר פרסמנו שזמרת הג'אז פטרישיה בארבר מגיעה להופיע בישראל, זו הזדמנות מצוינת להזכיר מי הגברת ולהמליץ על האלבום הלפני אחרון שלה שהוא חלק מהרפטואר בהופעה. בארבר מוכרת אצל לא מעט אודיופילים (אולי יותר אצל חובבי ג'אז) בזכות ההפקות האיכותיות ואיכות הסאונד המצויינת. אלבומיה אף זוכים לא מעט בתואר אלבום אודיופילי.


האלבום הלפני אחרון של בארבר The Cole Porter Mix יצא ב- 2008 ונושאו כפי שאפשר לנחש הוא עיבודים לסטנדרטים של Cole Porter ובנוסף יש גם 3 שירים שלה.אגב האלבום האחרון שלה Monday Night אלבום הופעה חיה משיקגו ב- 2006 ולשמחת ליבם של אוהבי הקידמה וחובבי האלבומים הדיגיטלים הטהורים הוא מופץ רק דרך הורדה ולא בפלסטיק צרוב.
פטרישיה בארבר נולדה ב- 24-3-1956 בשיקגו (באותו יום כמו כותב שורות אלו) להורים מוסיקאים (אביה ניגן בלהקה של גלן מילר) וגדלה בנבראסקה. לאחר לימודיה חזרה לשיקגו והתבססה בקהילת הג'אז המקומי ותפסה את מקומה כנגנת פסנתר וזמרת לא שיגרתית והייתה בין הראשונות לעבד שירי פופ.


הדיסקוגרפיה של פטרישיה מתחילה ב- 1989 בצאת אלבומה הראשון Split שיצא בהוצאת Floyd הוצאה שלה עצמה שהקימה על שם אביה.ב- 1992 עברה להוצאה Verve והוציאה את The Distortion of Love שכלל סטנדרטים ושירים מקורים שלה.בהמשך עברה להוצאה הקטנה יותר Premonition שם הוציאה את Café Blue ב- 1994ואת Modern Cool ב- 1998 , אלבומים שהצליחו ונחשבים כקפיצת מדרגה שלה בסצנה הבינלאומית.
ב- 1999 לאחר שחתמה ב- Blue Note שיחררה את Companion הקלטת הופעה חיה שלה.בשנת 2000 שיחררה את Night Club שכלל סטנדרטים.
בשנת 2002 הוציאה את Verse שגרמה למבקרים להתמוגג ממנו.
בשנת 2004 הוציאה את Live: A Fortnight in Paris אלבום הופעה חיה.
ב- 2003 פטרישיה הצליחה להיות הזמרת יוצרת הראשונה שזכתה במילגת גוגנהיים, צעד שהוביל אותה לעבוד על הפרויקט והאלבום Mythologies שיצא ב- 2006 וגרם לאהדה ממבקרים רבים.
שנה לאחר מכן הוציאה אנתולוגיה מקיפה לשנים 1992-2002 וב- 2008 כאמור יצא האלבום המסוקר.

פטרישיה יוצרת ג'אז חדשנית ומרעננת שלא קופאת על שמריה.כמו כן, זכתה אף לביקורת "הזמרת האמיצה ביותר, האינטלקטואלית ביותר, הנמרצת ביותר והמעניינת ביותר בג'אז האמריקאי". אפשר להסכים או לא להסכים עם אמירה כזו אך לא ניתן להתעלם מהייחודיות והמיוחדות של פטרישיה.
קולה של פטרישיה הוא לא הקול הסטנדרטי להתרפקות בג'אז. פטרישיה שרה עם קול עוצמתי שמכה אותך מיד בפרצוף. קול מעט נוקשה וצרוד לא הקול הטיפוסי של המאמי ... :)

מי שמצא באלבומים האחרונים שלה ניחוח אוונגרד עם נגיעות פיוז'ן פה ושם יגלה פטרישיה כמעט אחרת ב- The Cole Porter Mix, שהולכת בקו ישר באמצע כמעט ללא פזילה. ג'אז רך, קלאסי ולא מתייפף.
ההרכב הבסיסי שלה שכולל את הבסיסט Michael Arnopol, הגיטריסט Neal Alger ואת המתופף המצוין Eric Montzka, עובד טוב ביחד, ומלווים בעדינות היכן שצריך את פטרישיה, ומושכים קדימה וסוחפים (ויש גם כאלה) היכן שצריך.זהו גם ההרכב שיבוא איתה לארץ.


שתי אכזבות קלות:
הראשונה קטנונית, אני מגלה יחסית לאלבומים האחרונים ירידת מה באיכות האלבום The Cole Porter Mix, האלבום אמנם באיכות טובה מאוד אך הוא לא באיכות מצוינת.

השניה קטנונית אף יותר, כמי שמצא את הבאס לצידה ובולט קדימה באלבומים האחרונים שלה ומאוד אהבתי את זה, מצאתי את הבאס באלבומה The Cole Porter Mix שהוא לא חלילה מתחבא אך לא ממש מקדימה, הוא במקום טוב באמצע עם כולם. הבאסיסט אגב מלווה אותה מאז ומתמיד ופטרישיה אומרת עליו שהם כמו אח ואחות.

מי שבכל זאת נותן נגיעות בקידמת הבמה ועושה זאת בצורה משכנעת וסוחפת הוא הסקסופוניסט Chris Potter המצוין שבתפקיד אורח.

לסיכום: The Cole Porter Mix אלבום מומלץ, אולי אף למי שלא אוהד של פטרישיה בארבר. אלבום שנותן דגש לא רק לשירה אלא גם למוסיקה המצוינת.

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות