עכשיו 09/12/23 10:49

פורסם: 12/02/12 11:34 ע"י barvfr


Madeleine Peyrouxmadeleine-peyroux.jpg


לא יודע מה זה היה, אולי ימי הגשם של השבוע שעבר, או סתם משהו שירגיע את ימי המתח והעומס של התקופה האחרונה, הם שהחזירו אותי לשמוע את, מדלן פיירו (Madeleine Peyroux).

מדלין זמרת ג'אז לבנה (ילידת 74) עם קול גדול ומיוחד. השירה של מדלן מאופיינת בצבע מלאנכולי שכל כך מתאים לי בתקופה הזאת, אבל שלא תטעו, לא כולם כאלה ויש לה גם שירים עם שימחת חיים.
מדלן, אומנם מוכרת פה בפורום בעיקר לחובבי הג'אז, אבל יש בה גם סווניגריות ואולי אף יותר בלוז, ומי שנרתע מג'אז, מפסיד הכרות עם זמרת שהיא גם יוצרת מעולה עם סגנון מיוחד מאופק ועדין.

אני אוהב את הקול הזה שלה. קול שיש בו ניקיון אבל עם עננת עשן שמאז ומתמיד מהלך עלי קסם בקולן של זמרות כמו, בילי הולידי- שרבים משווים את מדלין אליה, אבל יש בה גם מאידית פיאף, או מיראן פייט'פול, ואפילו גם קצת מאלה פיצ'גרלד.
שירתה רגועה ואישית, נעדרת מתיקות מיותרת, ומלווה במשהו מהמסתורי והמאד איכותי. היא שולטת בקולה בגמישות, ולפעמים יש משהו פריזי בין המילים המעניק להן עוד משקל, נהדר.

מדלן, נולדה בארה"ב, אבל התבגרה בפריז, וספגה שם את שורשי הג'אז של סוף שנות ה-80. בגיל 15-16 היא הופיעה ברובע הלטיני, עם להקת רחוב, ואח"כ בהרכב ג/אז מקומי. כמי שהסתובב אז במקומות אלה, אולי כבר אז נחרט קולה באוזני, ולא ידעתי...
הרפרטואר של מדלין, מגוון ומעניק סיגנון ופרשנות ייחודי ליצירות קלאסיות לשירים של אחרים כמו, לאונרד כהן, לנון ומקרטני, בוב דילן, טום וויטס , ג'וני מיטשל, ג'ספין בייקר ואף אידית פייאף (כן היא שרה גם בצרפתית). כמו גם שירים שהיא עצמה הלחינה וכתבה. כאן היא מוכיחיה את עצמה כיוצרת בוגרת ובשלה.

את מדלין גיליתי רק ב- 2006, כשהוציאה את אלבומה השלישי- Half The Perfect World, אלבום בו כמה קאברים בביצועים מצוינים. המוסיקליות ופשטות האמירה ביחד עם קולה העדין והמעושן שבו אותי. את האלבום הראשון Dreamland שגיליתי בדיעבד, היא הוציאה ב- 96.
עד היום היא הוציאה- 6 אלבומים

ב- 2007, מדלן זכתה בפרס היוקרתי של BBC - Best International Female Jazz Artist
מדלין מרבה להופיע בעולם, בעיקר בארה"ב ואירופה. בארץ היא הופיע כאן במשכן ב- 2009.
אולי מארגני פסטיבל הג'אז באילת קוראים כאן וידאגו להזמין אותה...

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות