פורסם: 30/09/09 20:42 ע"י efib


Lehmann Audio - Black Cube DecadeLehmann Black Cube Decade


הקדמה


הסקירה הנוכחית החלה בעצם בשיחה מקדימה עם הבן שלי שתהה לפשר הקופסא הקטנה שנכנסה הביתה.
השבתי לו שזהו מגבר פונו סטייג' אך הוא לא בא על סיפוקו והשיב לי במבט של תן לי עוד.
כאן החל סיפור ארוך על מהות הצורך בפונו סטייג' בשפה להדיוטות, על האותות "החלשים" שיוצאים מראש הפטיפון (מול נגן ה- CD, ממיר הלווין או כל מקור אודיו אחר) והצורך בהתאמה שלהם לכניסה של המגבר.
זרקתי לו גם מילה או שתים על ההבדלים בין MM ל- MC, ומשם גלש ההסבר (במילים מעט מחויכות, אולי מתנצלות ומעט ציניות) לצורך בהפרדת רכיבים. סיפרתי שיש מגברים שמכילים פונו סטייג' מובנה (למשל המגבר הנוכחי שלי ה- יוניקו) ועל כך שרבים מעדיפים לקנות פונו סטייג' נפרד שמותאם טוב יותר לציוד ולאוזן ונותן ביטוי לתקציב הקיים.
הרחבתי וציינתי בפניו שיש שמקפידים אף יותר וקונים מתאם נפרד להגברת MC לרמה של MM (סטאפ אפ) והזכרתי לו את המגבר הקודם שהיה אצלי לבדיקה לא מזמן בבית וכלל חלקים מסוג זה. הראיתי לו גם שיש שמפרידים את הספק מרכיב ההגברה, כמו הפונו סטייג' המסוקר של Lehmann. החלק האחרון של שיחתנו (ואולי אף קצת קודם) החזירה אותי מעט אחורה לסקירה שבה תהיתי מעט על הריצה האינסופית שלנו אחר כל חלק קטן במערכת הלא מתיצבת שלנו. אגב למי שתהה לרגע אם זוהי שיחה אמיתית או שזה ציטוט של שיחה עם הפסיכולוג, או שאלו מחשבות ותהיות פנימיות שרצות לי בראש לקראת יום הדין, אז אפתיע אותו שזוהי שיחה אמיתית לחלוטין (לפחות ככל הידוע לי).

Black Cube Decade


החברה


Lehmann Audio חברה גרמנית שטוענת ליצור ציוד קצה לשוק הביתי והמקצועי. הם מפרסמים הגדרה לקונה ציוד ההי אנד הפוטנציאלי במינוח עדין שמאוד אהבתי ואפשר לאמצו בקלות.
" ... We develop and distribute high-end audio devices for demanding music-lovers"

לא מסתבכים עם הגדרות שמתאימות לספת הפסיכולוג ונותנות לך להרגיש חולה :)
החברה מתמקדת בשוק הביתי בתחום הפונו סטייג', קדם מגברים, מגברי אוזניות ומגברים בהספקים חלשים.

מראה פיזי


מבחינה פיזית הפונו סטייג' די קטן. זאת אולי הרוח הנושבת ביצור מגברי פונו.
זה יכול להסתדר טוב בין קופסא לקופסא בערמת הציוד שממילא קיימת, ונכון שאין הרבה בפנים בשביל להצדיק קופסא גדולה, אך עדין לאחדים מאיתנו יש תחושה שאם שילמת יותר מכמה מאות שקלים בודדים רצוי שהמוצר יארז בשסי מכובד, כבד או שניהם :).
למאוכזבים בהקשר הזה מעניקה Lehmann פיצוי קל בדמות הפרדה של ספק הכח (שגם כבד מרכיב ההגברה).
הפונו נראה פשוט ונקי ועל אף עומס המפסקים אין תחושה של עומס עיצובי. הכל קטן ולא מפריע לעין.

Black Cube Decade


ה- Lehmann Cube Decade מתהדר בלא מעט אפשרויות קינפוג יחסית לפונו סטייג'.
בחזית ישנם 3 מפסקים: מפסק בחירה לסוג הראש, MM או MC. מפסק לבחירת בין שתי אפשרויות GAIN. ומפסק להפעלת פילטר לתדרים נמוכים, הנחתה של DB6 ל- HZ60 ומטה.
בתחתית המכשיר נמצא מפסקונים קטנים (דיפ סוויטצ') לקביעת הקיבול והעכבה הרצויה.

לצורך הסקירה הפעלתי את הפונו ב- GAIN הגבוה וללא הפילטר לתדרים הנמוכים (בחירה על פי האוזן).
אגב לספק ישנה יציאה נוספת להזנת מתח, כך שעל פניו ניתן לנצלו לעוד צרכן זרם.

Black Cube Decade

Black Cube Decade


המוסיקה


כאן נרשמה הפתעה מסוימת.
מידותיו הקטנות, העובדה שמדובר בהגברה טרנזיסטורית, העיצוב המינימליסטי והמחיר (סדר גודל של דרגת ביניים) גרמו לי לצפות לצליל קטן ואולי קצת קריר או בהיר.
אולם הצליל שה- Black Cube סיפק בשילוב הקליר אודיו (שולחן, זרוע וראש) ושאר הסטאפ התגלה כגדול (אך לא גדול מידי), פתוח ונתן תחושה טובה מאוד של פירוט.

כנראה ההימצאות בעשרת ימי התשובה הובילה אותי באופן טבעי ובלתי מודע אל אלבומים של רחמנינוף ואלבומים בהשתתפות כינורות, שני מאפינים שמשרים עלי אווירה המתאימה לימים אלו.
לשמוע את יהודי מנוחין מנגן מנדלסון או את רחמנינוף מבוצע ע"י רובינשטיין מתגברים משמעותית את המצב הרגשי ומעניקים לי מצב תודעה מתאים להתבוננות פנימית.

אך נתחיל דווקא מהכיוון הרוקיסטי קלאסי, ניל יאנג שר על Ohio והוא נשמע ניל יאנגי טיפוסי.
הליווי ממוקם טוב בבמה ומרגישים את האוויר בין יאנג לנגנים. הגיטרות חורקות בדיוק כפי שהן צריכות.
גם בקטע The Needle and the damage done בו ניל מלווה את עצמו בעזרת הגיטרה האקוסטית הכל כך מפורסמת שלו, הגיטרה נשמעת טבעית, מפורטת ומפספסת בדיוק היכן שהיא צריכה.ב- Wish you were here של הפינק פלויד הגיטרה של רוג'ר ווטרס שנכנסת מיד אחרי המשחק בכפתור תחנות הרדיו נשמעת נקיה, מפורטת ואמיתית. דיוויד גילמור נשמע צלול, מפורט ויושב טוב באוזן. הדינמיקה והווליום שהשיר תופס מורגשים היטב והמסגרת נשמרת. יש לי תחושה שאם Syd Barrett היה שומע איתי את השיר הוא היה משתכנע בכנותם של ווטרס וגילמור.
צליל פעמון הכנסיה והכניסה של גיטרת הבאס ב- High Hopes נשמעים נפלא. הפעמון נשמע ריאלסטי והבאס נשמע גדול, הדוק ובעל נוכחות מורגשת. כנ"ל לגבי התופים ותוף הרגל. ישנה הפרדה טובה בין הכלים וישנה ותחושת במה נאותה.

צ'ט בייקר ב- Do it the hard way נשמע עמוק ובעל קול גדול, כך שאתה מתחיל להבין למה אנחנו מוכנים לסבול את כל החסרונות באנלוג רק כדי לזכות לשמוע ווקלי כך. הפסנתר המנוגן ע"י Kenny Drew נשמע מפורט וריאלסטי לגמרי.
מעבר המברשת על הסנייר ב- I’m old fashioned נשמע צלול ונקי והפרוט נותן לנו לשמוע את סגירת הפה וצקצוק הלשון הקל של בייקר מבלי להתאמץ יתר על המידה.
Black Cube Decade


אם היה צריך עוד שכנוע קל למה אנשי האנלוג מוכנים לעבור את מה שהם עוברים אז פרנק סינטרה מגיש את Days of wine and roses וסוגר את החותם. צליל ווקלי גדול, עמוק, שמן ותופס את האוזן מבלי לעזוב אותה. הוא נשמע גדול כמעט כמו צילום הפורטרט שלו על עטיפת התקליט שנראית ישנה כמו באמת באה מהשנים של אז. התזמורת מאחור נותנת את התחושה וההרגשה של במה גדולה ואם מתאמצים אפשר לראות אותם נקיים ולבושים יפה בטוקסידו ועניבת הפרפר ומחויכים מקצה לקצה.ואם הזכרתי מחויכים אני מניח שמי שישב מול התזמורת הסימפונית של לונדון ושמע אותם מנגנים את הסימפוניה התשיעית של Dvorak יצא גם הוא מחויך מאוזן לאוזן. ישנה הפרדה טובה בין הכלים, כלי המיתר מקבלים נפח כפי שהם צריכים לקבל. הבמה מוחשית ולא צריך להתאמץ יתר על המידה כדי לנחש את מקומם של הכלים. כלי הנשיפה עמוקים ובעלי נפח מתאים.

הפונו סטייג' של Lehmann לא הצליח לעצור ולהסתיר את התשוקה והלהט של ולדימיר אשכנזי מנגן את הקונצ'רטו ה- 2 של רחמנינוף. הפסנתר נשמע מפורט ובעל נוכחות משמעותית. התזמורת נשמעת מופרדת היטב ונראה שלא מאבדים כלים. הדינמיקה מוחשית, הן של הפסנתר והן של התזמורת.יהודי מנוחין מנגן את מנדלסון ומצליח כל כך להחזיר אותי לקרקע ולהימצאות בימי תשובה אלו. נראה שמנוחין מצליח להוציא צלילים מהכינור שאף הבונה של הכינור לא חלם שיוציא צלילים כאלו.
הדינמיקה מורגשת היטב מהלטיפות שמנוחין נוגע במיתרי הכינור ועד למהירות הרבה והווליום הגבוה שהוא מוציא ממנו.Black Cube Decade


סיכום


הפונו סטייג' Black Cube Decade של Lehmann Audio יודע לספק מוסיקה. בסופו של יום זה מה שאנחנו מבקשים מציוד האודיו שלנו, מעבר לפרמטרים האודיופילים השונים שאנחנו בוחנים ומבודדים. אנחנו רוצים שהציוד שיושב לנו בסלון (או לברי המזל בחדרי האזנה יעודים) ינגן שעות רבות מבלי שנתעייף ונהנה כמעט מכל רגע, וזאת ה- Black Cube Decade יודע לתת.

ה- Black Cube Decade מוצר מענין מאוד ונותן FUN אמיתי. יש לו צליל פתוח ומפורט, והשילוב עם הקליר אודיו לא הוליד בהירות אלא שמר על הפירוט של שני המוצרים.
יש לו צליל גדול, אך לא גדול מידי כך שיפגע באימג'ינג או בריאליסטיות.
מול הפונו סטייג' הפנימי של היוניסון שלי הוא יותר מפורט ויותר פתוח אך פחות חמים.
מול פונו סטייג' של קלייר אודיו (Basic+) הוא פחות מפורט אך גם פחות בהיר.
מול ה- 834 EAR הוא יותר מפורט אך הבמה קטנה יותר וגם כמובן, פחות חמים.

כמו תמיד, שום דבר לא פשוט :)
וכמובן כמו שאני תמיד אומר נתונים אלו נכונים לסט אפ שלי, לבית שלי ולאוזני.

תקציבית הפונו לא שיך לתחום המאוד יקר. כך שמי שמחפש פונו סטייג' ברמת מחיר בינונית +- שווה לו בעיני לבדוק גם את ה- Black Cube Decade.

התמורה ביחס למחיר היא הולמת לטעמי, או במילים אחרות הפונו "שווה" את מחירו. גם אם הקופסא לא בעלת מראה יוקרתי במיוחד, התמורה האודיופילית משלימה את החסר לפן הצידיופילי שלנו. אני משוכנע שיש כאלה שאף יראו בגודלו הפיסי יתרון.

Black Cube Decade


רשימת השמעה


Neil Young : Greatest Hits
Pink Floyd : Echos
Chet Baker : Greatest Hits
Frank Sinatra : Days of Wine and Roses
Dvorak: Symphony No.9 : Istavan Kertesz
Mendelssohn : Violin Concerto : Yehudi Menuhin, Rafael Fruhbeck
Rachmaninov : Piano Concerto No.1-2 : Vladimir Ashkenazy, Andre Previnנתונים טכניים:


Input stage : Dual mono Microphone preamp Chip newest generation
Gain settings : 36dB, 46dB, 56dB, 66dB
Internal Impedances : 47k, 1k, 100R
Internal input capacitance and cap type : 47p, 100p, 220p, 1n KP 1% and combinations (47p always active)


ציוד בדיקה:


פטיפון: Clearaudio Champion Level II
זרוע: Clearaudio Satisfy
ראש: Clearaudio Melody V2
רמקולים: Opera Quinta
כבל רמקול: Siltech
אינטרקונקט 1: Siltech

מקום בדיקה: סלון משפחתי ( 3 * 6 ) כמעט ממוצע שפתוח בצידו לשאר הבית.

יבואן : אורק אודיו
מחיר : 7000 ש"ח.
hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות