עכשיו 20/06/24 06:05

פורסם: 04/11/09 21:26 ע"י efib


HiVi - Swans M3HiVi - Swans M3


למען ההגינות הטייטל של הסקירה הזו צריך היה לכלול גם את ה- REFERENCE 3.1, מגבר האינטגרייטד המצויין של Audio Space. אני מסתובב עם הרעיון של לסקור לא רק מוצר בודד אלא סט אפ שלם כבר זמן מה. הענין אף התגבר בעקבות שיחה שהייתה לי לא מזמן עם אחד היבואנים, והסתבר שגם אצלו הרעיון הזה עלה. בנסיבות עליהן מייד ארחיב יצא לי להתחיל לממש את הרעיון הזה בעזרת הרמקולים המדפים Swans M3 של HIVI.

בסקירה לפני זמן מה של האינטגרייטד והנגן של PRIMARE דיברתי על זה מעט, על ההיגיון שברכישת מספר רכיבים יחד ולא רק רכיב בודד. אני מוצא בזה לא מעט הגיון. משום שאנו דנים כעת ב- Swans M3 אני אתייחס כרגע לרכישת רמקולים.
ראשית כשאנחנו בחיפוש אחר הרמקול הבא עומדות בפנינו 2 אפשרויות.
הראשונה להסתובב עם המגבר שלנו, והשניה לשמוע עם המגבר המוצע ע"י מוכר הרמקולים ולנסות לבודד את אופיו.
באפשרות הראשונה אנחנו מוגבלים רק לרמקולים שמתאימים למגבר, כמובן זאת האפשרות הנכונה והמדויקת לקנית רמקולים, כי כך הנעלם וההפתעה של "אחרי" הקניה קטן משמעותית. אך המגבלה נובעת מכך שיש סיכוי טוב לפסילת רמקולים מכיוון שההתאמה למגבר לא טובה. באפשרות השנייה של שמיעת הרמקול עם מגבר אחר יש סכנה באי הצלחה של בידוד אופי הרמקול ובהפתעה לא נעימה כשנפגיש את הרמקול עם המגבר שלנו בבית.

אני חושב שברור לכולם שמושג הסינרגיה הוא זה ששולט בחיינו האודיופילים, שאופי רמקול או מגבר לא נקבע לבד, אלא נקבע על פי כל החלקים שסביבו. אני טוען שהגברה צריכה להיות חלק צמוד להחלטה לקניה / שידרוג של רמקולים. הבחירה הנכונה של רמקול תמיד תהיה בגלל ששמענו אותו עם מגבר ספיציפי.
השיקול שיכול להפריע לנו בקניה/שידרוג בצורה זו, הוא הסיבה האולטימטיבית להרבה התנהגויות שלנו והוא השיקול הכספי.
חסכנו X שקלים, בת זוגנו מסתכלת לרגע הצידה ואנחנו החלטנו לבזבז אותו על רמקול. מצאנו רמקול שאהבנו ממש אך אין לנו מספיק לקנות את המגבר שלצידו. כאן השיקול הוא כמובן שונה בין אדם לאדם, האחד ידחה את הקניה ויחסוך עד שיוכל לרכוש את שני המוצרים. השני יקנה רק את הרמקול בידיעה שהוא חוסך לקראת שידרוג מגבר עתידי.
סיבה נוספת שענין הסט אפ השלם נכון לסקירה הוא פשוט מאוד. עדין ישנם לא מעט אנשים שמחפשים לקניה סט אפ כמעט מלא ולא רק שידרוג רכיב זה או אחר.

הסיפור הנוכחי התחיל כשקיבלתי את הרמקולים המדפים Swans M3 לבדיקה. בעודי מתלהב (כל התעסקות ידנית במכשירים האלה כנראה "עושה לי" את זה) ומחבר אותם לסט אפ שלי, זוגתי שתחיה לא מסתירה את העובדה שעוררתי את תשומת ליבה ואת מבטיה תוך שהיא עוקבת אחר ציוד החדש שנכנס הביתה לבדיקה (לא עוזר אף פעם ההסבר שהציוד כאן רק למען סקירות לאתר, היא כנראה מכירה אותי יותר טוב ...).
מהאזנה ראשונה היה דיי ברור שהחיבור בין האינטגרייטד יוניקו של יוניסון ריסרץ' ל- Swans M3 אינו אופטימאלי. האינטגרייטד לא מנצל את הפוטנציאל של הרמקול ולא ממש מצליח להזיז אותו. יש להיות הוגן כאן עם היבואן אילן סודרי שמראש עיוות את פניו (הצלחתי להבחין בכך מבעד לטלפון) לגבי סיכויי ההצלחה שבשידוך זה.
הצעד הבא היה אם כן חיבור ה- אינטגרייטד REFERENCE 3.1 של Audio Space לרמקולים האישיים שלי (אופרה קווינטה) למשך מספר ימים על מנת ללמוד ולהתרגל לאופיו שלו, ולנסות לבודד אותו מול Swans M3 בחיבורם העתידי.
פועל יוצא מכל הניסוי הזה שדי התלהבתי ואהבתי את ה- REFERENCE 3.1. המגבר הוא מפלצת אמיתית, מפורט ומשתדך טוב לקווינטה. הוא מאוזן, יש לו צליל גדול, אך מיד לא ממש שמן. שולט היטב בבאס וברמקול בכלל.

HiVi - Swans M3


החברה


HIVI הינה חברה קנדית במקור שמקום מושבה כיום בפסדנה (קליפורניה) ארה"ב.
הבעלים ממוצא סיני יליד קנדה שהיה בין הראשונים לייצר מוצרים בסין. מבנה החברה מפוצל כאשר המחקר והפיתוח נמצא בצפון אמריקה והייצור נמצא בסין.
החברה ספקת רמקולים בהיצע רחב ביותר. החברה מציעה מגוון רמקולים לשוק הפרטי בתחום הסטריאו והקולנוע הביתי והן לשוק המיקצועי של אולפנים ו- PA. כמו כן מוכרת דרייברים לרמקולים במותגים אחרים במסגרת OEM או לפרטים שמעונינים לבנות את הרמקול בעצמם.

HiVi - Swans M3


מראה פיזי


הרמקול יפה וקלע לטעמי.חיצוניותו מודרנית ומשדרת יוקרה וקלאסיות.

מאוד הדאיג אותי שהרמקול לא מחובר באופן קבע לסטנד, מה שגרר תכופות, אזהרות לתושבי הבית להלך ברגישות יתר ליד הרמקולים.

הרמקול אורז 3 דרייברים, הוא לא מדפי סטנדרטי מהרבה בחינות.
ראשית הוא גדול יחסית.
שנית, קונפיגורציית הדרייברים שלו אינה סטנדרטית כלל.

נתחיל עם טוויטר ריבון 50 מ"מ

HiVi - Swans M3


אחריו דרייבר ה- MID בקוטר 2 אינטש

HiVi - Swans M3


ואחרון וופר גדול של 6.5 אינטש, גודל נאה למדפי.

HiVi - Swans M3


כלומר מצאנו כאן שילוב של קונפיגורציית 3Way עם וופר גדול יחסית, מיד קטן יחסית אך נפרד מהוופר וטוויטר ריבון. לא סטנדרטי משום בחינה, מייד נראה אם הקונפיגורציה הזו נותנת תוצאות גם מעבר למישור התאורטי.

ל- M3 אפשרות חיבור BiWire/BiAmp ופורט אחורי.

HiVi - Swans M3


המוסיקה


נראה כאילו טוב לרמקול בסביבת מוסיקת הרוק ונגזרותיה. נורה ג'ונס שיושבת בתפר הזה שבין זמרת ג'אז לנגזרות הרוק מתאימה טוב לרמקול ונשמעת בו באופן מחמיא. באלבום בו הקול שלה נשמע טבעי ויפה לאוזן. הגיטרה החשמלית המלווה את המילים נשמעת באופן מהנה. הנפח המוסיקלי הלא צנוע אך גם לא גדול מידי של האלבום מתאזן טוב ברמקול. ישנה הפרדה טובה של הכלים, במה סבירה ונמוכים נעימים לאוזן ולא תקיפים מידי. הקלידים הנמוכים של הפסנתר נשמעים עמוקים מספיק ובעלי נפח. מימד נוסף לריאלסטיות ניתן לקבל מהשריקה של נורל'ה בקטע ה- 11 במבחן הרמת האוזן של כלבי הנאמן והחיפוש אחר יוזם השריקה.


באלבום Drums Unlimited של המוסיקאי הכל כך מוכשר Max Roach ,הרמקול מראה שהוא יודע להתמודד יפה גם עם מוסיקה זו. התופים נשמעים מפורטים במידה טובה, נגיעות המברשת על תוף הסנר והמצילות נשמעות טבעיות ומהנות. נשמע שהרמקול עומד יפה בקצב הריצה על התופים שרואץ' מכתיב (וזה לא ענין של מה בכך ...). האלטו סקסופון של James Spaulding נשמע מלא וטבעי, כמוהו החצוצרה של Freddie Hubbard. הפסנתר נשמע מעט רזה ובהיר אך נתון נוסף ששווה לזכור הוא שאלבום זה בעל הקלטה ישנה שלא השקיעו מי יודע מה באיכותה ... :)


כדי להשלים את כל דגימות המוסיקה הרגועות משהו, שמתאימות בדיוק למזג האוויר שנחת עלינו בהפתעה נעימה, שמתי את Rava באלבום String Band מההוצאה האיטלקית. המילה Band בטייטל יכולה להטעות אם היא תתקשר ל- Big Band. האלבום רגוע ובעל נגיעות אקוסטיות פה ושם, איך לא? אם Nana Vasconselos מתארח בכלי הקשה וקולות. מחיאות הכף הקלות בקטע הראשון גם באות להעיד על הפירוט היפה והטבעיות שהרמקול יודע להפיק כמו כן בכלי ההקשה באלבום. Rava עם החצצורה נשמע שלם וטבעי.


ה- Keyboard בפתיחת האלבום An Ancient Muse של Loreena McKennitt מדגיש את גודל הבמה וצליל הגדול שהאלבום הזה מכיל. בכדי להוסיף הוכחה מגיע מיד קולה של לורנה. הסאונד המצוין של האלבום הנוכחי (ובכלל באלבומיה של לורנה) מתאפיין בסאונד גדול ובמוסיקה שמגיעה ישירות לפרצוף, איפיון זה נשמר היטב ונשמע כיאות ב- Swans M3. הצלילים האקוסטיים שקיימים בשפע באלבום נשמעים טבעים, מפורטים וטובים לאוזן. מכת הבאס בתחילת הקטע השני The Gates of Istanbul משכיחה לנו לרגע שמדובר ברמקול מדפי. אמנם וופר של 6.5 אינטש זה לא וופר קטן במיוחד אך בכל זאת מדובר במדפי. על כל פנים כאמור הבאס גדול, תוקף ובעל פרזנטציה משמעותית.


קולו של Chet Baker מקבל את הרכות הטבעית, ילדותית שלו באלבומו My Funny Valentine, בקטע הראשון שנושא את שם האלבום הבאס שמלווה את צ'אט מופרד היטב, ברור ומשמעותי. החצוצרה באלבום נעימה מאוד לאוזן ולא עולה גבוה מידי לאזורים המציקים.

המוסיקה האלקטרונית שעולה מהאלבום בעל הטייטל Super Model – Fashion Music נשמעת נעימה מאוד לאוזן. המכונות עובדות בקצב איטי יחסית ומספקות אקורדים לכל דורש. אני יושב בנינוחות בכורסא ומדמין את ג'יזל (אני מקווה שאני מעודכן בשם הדוגמנית ...) הולכת על המסלול עם שמלה חשופה במיוחד בצד, מביטה אלי ומחייכת חיוך ענק. הבאס שמסופק ע"י מכונת המוסיקה נראה שמקבל אכסניה מספקת בוופר ה- 6.5 אינטש של ה- Swans M3. התחושה היא טובה שהרמקול מתאים ומהנה לסוג המוסיקה הזה.


שלושה מאפיינים חשובים בקטע הראשון באלבום Lagrimas Negras Bebo & Cigala. הראשון, הפסנתר של Bebo, שנשמע אמיתי, מפורט ובעל פרזנטציה טובה. שני, הקול הצרוד של Cigala, שנשמע אמיתי גם כן, מפורט ועם נפח. שלישי, הבאס הנהדר שמלווה אותם, מפורט מאוד, ממוקד ועמוק מאוד. האלבום למי שמתעניין בעל איכות מצוינת.
אפשר היה לתפוס אותי יותר מפעם אחת משבח את הרביעייה הירושלמית בכישרון שלהם וביופי הנגינה שלהם. כאן באלבום הם מנגנים את OP.18 No.6 של Beethoven בצורה חיננית ביותר. כלי המיתר שלהם נשמעים מפורטים וריאלסטים. הקצה התחתון של הצ'לו בעל נפח ודומיננטי. הקצה העליון של הכינור מפרט ולא קורע את האוזן. בכלל כלי מיתר ובפרט כינור היו אבן בוחן טוב לרמקול הזה שמאותגר קלות בבהירותו.סוג מוסיקה נוסף שיצא לי לשמוע עם ה- Swans הוא מוסיקה מהממיר ומה- DVD. המבנה המגודל משהו הלא רגיל של המדפי הזה נותן אפשרות להנות ממוסיקה וסרטים שמיועדים בד"כ לרמקולי ק"ב רצפתיים.סיכום


ה- Swans M3 לא קלים לי לסיכום ולשורה תחתונה. אני יצאתי ממנו די חלוק בדעתי.
מצד אחד זהו רמקול שמספק מאפיינים סונים טובים ולא נכשל בשום דבר - פירוט טוב, באס מרשים, צליל גדול ובמה יפה.
ולמרות שמחירו אינו זול בכלל (ואולי אפילו קרוב למחירי רמקולים אירופאים ... ), יש לזכור שמקבלים כאן רמקול בעל מאפיינים לא קונבנציונאלים שיודע לעשות קצת יותר מהמדפי הממוצע ברמת מחיר זו.

מצד שני אני לא הצלחתי להתרגש ממנו. יתכן וזה בגלל הטוויטר הריבון שלא התלבש לי טוב באוזן. יתכן שזה בגלל המיד שלא היה גדול מאוד כמו שאני אוהב. יתכן גם בגלל המעט בהירות שהרמקול מאותגר בה.
דיברתי קודם על מאפיינים סונים ואמרתי שהם היו טובים, לטעמי הם היו טובים אך הרמקול לא הצטיין באף אחד מהנתונים האלה. מאפיינים סונים הם כמובן נתונים למידה שונה אצל כל אדם, בסט אפ שונה ובאקוסטיקה שונה. בפרט תאור כגון: "מתרגש מרמקול" זהו נתון מאוד אישי, לא מעט ווגי ונתון לפרשנות שונה אצל כל אחד.

מבחינת מוסיקלית זהו רמקול שעבד מצוין עם מוסיקת הרוק ונגזרותיה. עבד מצוין עם ק"ב. מוסיקה אקוסטית וג'אז נשמעו טוב אך חסרו קצת עניין או פלפל. במוסיקה קלאסית התחברתי פחות לרמקול, היה שיפור מה עם תזמורות גדולות יותר ולא בעלות אופי כינורי.
הפירוט נתן לכלים להישמע אמיתים ונעימים לאוזן. הווקאל גם לא היה חסר בנפח ובריאלסטיות. בהחלט אפשר להגיד בפה מלא שהרמקול הוא ורסטילי מאוד.

פיסית זהו רמקול מדפי, לא קטן אך גם לא תופס הרבה מקום ובעל מראה חיצוני יפה מאוד. אידיאלי לחדרים קטנים ונכנס טוב לכל סלון ישראלי טיפוסי, הן מבחינת הגודל והן מבחינת המראה.

נקודה נוספת שצריך לקחת בחשבון היא שהרמקול לא נציל ולא קל, הוא מתהדר בריבון ובוופר לא קטן וגורר מחשבה וטיפול בהגברה. אני כבר סיפרתי על ניסיוני עם המגבר האישי שלי שלא הצליח להזיז את הרמקול. ה- אודיו ספייס לעומת זאת, על אף היותו שפופרתי מלא הזיז את הרמקולים בקלות יתרה.נתונים טכניים:


Swans M3
Model : M3
System Type : 3-way 4th order vented box system
Drivers Configuration : Isodynamic super ribbon tweeter; 50mm(2") soft dome midrange; 6-1/2 inch woofer
Frequency Range : 40Hz-20kHz
Harmonic Distortion : 65Hz-20kHz <1% (2.83V, 1m)
Sensitivity : 88dB SPL (2.83V, 1m)
Nominal Impedance : 4Ω
Power Handling : 10-120W
Finish : Solid wood cabinet covered by piano lacquer
Dimensions (W×D×H) : 258×318×445mm (10x12.5x17.5")
Net Weight : 12kg (26.4 lb)ציוד בדיקה:


נגן: Unison Research - Unico CDP
מגבר: Audio Space - Reference 3.1
כבל רמקול: Siltech
אינטרקונקט: Siltech

מקום בדיקה: סלון משפחתי ( 3 * 6 ) כמעט ממוצע שפתוח בצידו לשאר הבית.

יבואן: אודיו דריימס
מחיר: 2250$ + מע"מ *

* הרמקול נמכר כעת בהנחה של 20%
hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות