פורסם: 25/03/10 17:31 ע"י eyalp


Elvis Costello - Spikespike.jpgלמי שההופעה של אלביס קוסטלו היא אחד האירועים המוזיקליים החשובים כאן בשנים האחרונות, וגם לאחרים שקצת פחות נלהבים או מכירים- כדאי לערוך היכרות עם אחד מאלבומיו המאפיינים ביותר- Spike , אשר יצא בשנת 1989.

את אלביס קוסטלו אוהבים לקטלג כיוצר שצמח בתקופת הפאנק, או הגל החדש הבריטי. גם אם יש ביצירתו המוקדמת מן הז'אנר הזה, I don't want to go to Chelsea למשל, וגם אם מדובר ביצרן טקסטים זועמים המאפיינים את הסגנון, הרי שבסופו של דבר מדובר במוזיקאי שרגליו נטועות היטב ברוק, בקאנטרי ובשירי העם, בג'אז ובמוזיקה קלאסית.

קוסטלו (או דקלן פטריק מקמנוס.. ) יכול לעורר תגובות מעורבות ולעתים קיצוניות. האלבומים שלו הם בדרך-כלל מרקחת של סגנונות ומקצבים, שופעים ועשירים ברעיונות מוזיקליים . הוא נע בין בלדות מקסימות בהן קולו נשמע ערב עמוק וצלול, לבין שירי רוק דחוסים בהם הוא מטיח את קולו וזעמו במאזין, באינטנסיביות נטולת הפוגה ומתישה. בכל מקרה, אי אפשר להאזין לו ברקע, או כבדרך אגב.

בשורה תחתונה- למי שאוהב בסופו של דבר, מדובר במוזיקאי אדיר. ההיסטוריה שלו רצופה בהרפתקאות מוזיקליות שונות, חלקן יותר, וחלקן מעט פחות מעניינות. קוסטלו הרבה תמיד בשיתופי פעולה, עם להקתו כמובן משנותיו הראשונות (The Attractions ), עם ברט בכרך, עם רביעיית מיתרים, עם צ'ט בייקר שתרם סולו לאחד משיריו המרגשים, עם לוסינדה וויליאמס ועוד רבים...לאחרונה הוא מקדם אלבום קאנטרי יפה, אשר חלק משיריו יבוצעו ודאי כאן.

Spike הוא האלבום הראשון שהפיק קוסטלו בחברת וורנר, וללא להקתו. בולטים בו מספרי שיתופי פעולה. הראשון והמרכזי- עם המפיק, המוזיקאי- טי בון ברנט, שאחראי על הפקת האלבום (והפיק גם את אלבומו האחרון). השני, עם פול מקרתני ב"ורוניקה" המפורסם ובשיר נוסף. (שנתיים מאוחר יותר הם יצרו יחד גם את So Like Candy ב- Mighty Like a Rose המצוין ). בנוסף- שורת מוזיקאים הכוללת את מרק ריבו בגיטרה, רוג'ר מגווין מה- Byrds , המתופף המצוין ג'ים קלטנר, כריסי היינד בקולות ב- Satellite ועוד. היו שביקרו את התוצאה כ"הפקת יתר"..או כ"פופית".....בהוצאה של רינו ניתן לשמוע כבונוס חלק מן השירים ב"מערומיהם".

הטקסטים רוויי ביקורת פוליטית, חברתית, דתית. אחת השורות המפורסמות מתוך Tramp The Dirt Down , המושר בסגנון שיר עם אירי היא- When England was the whore of the world Margaret was her madam . God's Comic מצליף במסמלי דת ומתייחס לצורך האנושי בהכרה.

האלבום מוקדש ל- Spike Jones , בדרן מוזיקאי אמריקני שהעטה קטעים מוזיקאליים רבים בלבוש מבדר.
קוסטלו נע בין סגנון שירי עם לירי לרוק, קאברט, ואף לקטע ג'אז רוק אינסטרומנטלי (נהדר) בביצוע The Dirty Dozen Brass Band .
מי שרוצה לקרוא באופן מפורט על God's Comic מוזמן בקישור למטה. כאן- Tramp The dirt Down בגיטרה בלבד.

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות