עכשיו 24/07/21 14:00

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 1   [ הודעה אחת ]
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: חוות דעת משתמש סאב JL Audio E110
הודעהפורסם: 16/08/17 12:07 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
02/10/08 10:49

הודעות: 1401
מיקום: מרכז
מבוא

את דרכי לרכישת סאב עשיתי לפני כחצי שנה בעקבות חילופי דברים עם מיודענו Itay123

חברת JL Audio מפלורידה שבארה"ב היא חברה ששורשיה נעוצים בייצור קומפננטים איכותיים עבור רכבים, אולם כבר שנים שהחברה מייצרת ליין של סאב וופרים המיועדים לבית כשבקצה הפירמידה נמצא סאב גדול, כבד ויקר (כ 12,000$) העונה לשם מגניב למדי – גות'האם.
חוות הדעת שלי תתרכז במוצר צנוע יותר של החברה וקרוב הרבה יותר למציאות הסלון והכיס של הישראלי הממוצע.
סדרת E-Sub של JL Audio מחולקת לשני דגמים, ה E112 ואחיו הקטן יותר (ששעלו מבוססת חוות הדעת) ה E110. שני הדגמים מגיעים בשני גימורים, שחור פחם או שחור פיאנו מבריק.
סדרת ה E הנה סדרת סאבים קומפקטיים במארז סגור (אין פורטים) אשר משלבת מספר טכנולוגיות שזלגו מטה מהסדרות הגבוהות של החברה וקשורות ברובם לשמירה על ליניאריות התנועה של הממברנה.

JL Audio E110

מדובר בסאב קומפקטי יחסית במידות לא מאיימות (רוחב 343 מ"מ X גובהה 362 מ"מ X עומק 419 מ"מ). על ההספק אחראי מגבר קלאס D בעוצמה של 1200W ההפעלה מתבצעת ע"י מתג לאחד מהמצבים הבאים: on/off/Auto, קוטר הדרייבר של הסאב 10 אינץ' , שינוי פאזה, חיתוך של הקרוס ושינוי בעוצמה מבוצע ע"י 3 חוגות נפרדות, המתגים והחוגות עצמם ממוקמים בחלקו העליון והאחורי של הסאב ומרגישים מאוד איכותיים, פאנל השליטה מכוסה בכיסוי גומי קשיח ומגנטי למניעת שינוי התצורה שנקבעה.
גוף הסאב בסדרת E עשוי מלוחות MDF בצפיפות בינונית כאשר בפנים ישנו מבנה של פלטות לחיזוק הקירות וחיזוק נוסף ממתכת לקיר הקדמי בו מורכב הדרייבר, הקשה על הסאב תניב תוצאות של תיבה מתה...אין כל תהודה, עדות לחוזק הגוף ולבידוד.
הפינות העליונות והצדדים מעוצבים בחיתוך זווית של 45 מעלות, דבר שתורם עוד יותר למראה האלגנטי של הסאב ויוצר מראה קטן אף יותר.
בחזית נמצא גריל פלסטיק קשיח בצורת סבכה המכוסה בבד (אין סיכוי לדחוף אצבע ישירות לדרייבר), הכיסוי הקשיח מחובר היטב בארבע פינות לגוף הסאב, הסרתו מגלה את דרייבר בקוטר 10 אינצ'ים. החבילה כולה משדרת איכות. הדרייבר עצמו ע"פ תמונות מהרשת בנוי בצורה עמוקה, ע"פ ה PR של החברה , המבנה הייחודי הוא תוצאה של תכנון הנדסים של JL המאפשר לדרייבר לשמור על ליניאריות וכן התנגדות טובה יותר בעת תזוזתו של הדרייבר הפועל.
חיבור הסאב הוא עניין פשוט, אצלי הוא מחובר לפרוססור Marantz AV7703 דרך כבל RCA, נוסף על כך יש לחבר את הסאב למקור חשמל. העברת מתג ההפעלה למצב Auto תוודה הדלקה וכיבוי אוטומטיים של הסאב בעת הצורך.
משום שמדובר בסאב ללא מערכת כיול פנימית הכיול אצלי מבוצע באמצעות מערכת האודיסי XT32 של הפרוססור, מדובר בהליך מהיר ופשוט יחסית למערכות כיול אחרות.

רשמי שימוש

הסאב הגיע אלי בתקופה שהרמקולים הקדמיים שלי היו Opera Quinta SE והאחוריים Opera Prima (מאז הסטאפ הזה החולף ב Opera Grand Callas ו Opera Callas בהתאמה).
כבר מהצליל הראשון ניתן היה להרגיש שהתוספת שהסאב מביא עמו לפס קול הסרט שהתנגן (Spectre) נפח ועומק שלא היה סיכוי שיהיה שם בלעדיהם. אחרי סצנת הפתיחה כבר יכולתי לדעת על ה E110 את רוב המידע שרציתי לדעת על הסאב. הצליל שמר על ליניאריות והיה חף מתופעות לוואי של נפיחת הבום שמלווה סאבים פשוטים, הבאס עוצמתי, עמוק ומרשים בין אם מדובר במוזיקה או בסצנת אקשן, קשה להאמין למה שהקופסה היחסית קומפקטית הזו מצליחה להוציא מעצמה וזאת ללא רמז למאמץ מצידה.
מעבר מהיר מפס קול הסרט לפס קול Enter Sandman מתוך הקלטת BD של METALLICA - THROUGH THE NEVER, מוכיחה שמדובר בסאב שלא יתבייש למצוא את מקומו גם מעבר למערכת לסטים, גם כאן כמו בפס קול הסרט תגובת הסאב הייתה מהירה מאוד, ללא השהיות או מריחה של הסאונד העמוק והחזק שהפיק.
מעבר למוזיקה מוקלטת באולפן אני שם את ה DVD- A Sting: Brand New Day,, המאפיין הבולט באלבום זה הוא צלילות ההקלטה, ה E110 מככב גם כאן תוך שהוא משתלב היטב עם הרמקולים הקדמיים שלי ומגיש למאזין באס עמוק ונקי כיאה להקלטה ברמה הזו, הדבר מאושש את הדעה שלי שסאב טוב ומכויל יכול להשתלב נהדר גם במערכת סטריאו ולהוסיף על החוויה.
דעתי היא שהמהנדסים ב JL Audio הוציאו תחת ידם מוצר נהדר שכן הקרוס אובר של הסאב מייצר השתלבות שקופה וללא עיוות צליל (הקרוס אצלי מכוון ל 80Hz), זאת בנוסף לדרייבר שמגיב במהירות ובצורה ליניארית ולמבנה האטום של הסאב.
לא משנה איזה חומר האזנה תזרקו לכיוון ה E110 הוא לעולם ישמע עוצמתי, נמוך ומרוסן
ההמלצה של חברת JL Audio היא פרישה של יותר מסאב אחד כזה אך בחלל של סלון ישראלי ממוצע הדבר נראה לי מיותר, למי מכם שיש חלל האזנה גדול מ 30 מטרים בהחלט הייתי שוקל את ההמלצה של החברה לחיוב או רוכש את האח הגדול יותר הלו הוא ה E112 שמצויד בדרייבר בקוטר 12 אינץ'.

סיכום

אם הייתי צריך לסכם את הצליל של e110 במילה אחת, זה היה מדויק. הבס שהסאב מייצר מתחיל ומסתיים באבחה אחת, צלילי תופים או פיצוצים נשמעים היטב ועמוק כפי שצלילים אלו אמורים להישמע והסינרגיה עם הרמקולים שלי גורמת לכך שלא ניתן להרגיש שצליל הבאס מגיע מהסאב (כיבוי הסאב גורם לך במידית להרגיש בחסרונו). ראוי לציין כי מדובר בסאב שאינו מחייב הבנה עמוקה או קונפיגורציה מורכבת להפעלתו (מבחינתי יתרון) במערכת ק"ב או סטריאו ולכן גם אנשים שאינם בקיעים ברזי האקוסטיקה יוכלו להנות ממנו במהירות.

אני אנצל את ההזדמנות להודות לערן מאודיו פריק על הסבלנות והשירות הנפלאים.

הערה
כשניגשתי לפני כחצי שנה לבחור סאב למערכת ק"ב התמקדתי בשני חברות בלבד JL Audio ו REL, הבחירה נעשתה מטעם אישי בלבד.

סטאפ

Speakers: Opera Grand Callas, Opera Callas, Opera Centrale
Marantz AV7703, Marantz MM8077, Marants UD 5007, X92 Streamer.
Sub: JL Audio E110


חזור למעלה
 פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 1   [ הודעה אחת ]
עבור ל:  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  חפש:

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות