פורסם: 19/10/08 14:38 ע"י אורי_ו


הבילויים אלבום הבכורה, "הבילויים"


תמונה


נתחיל הפעם ברשימת השירים, כדי שמי שזה לא מתאים לו , ידע לעצור פה.
1. אני מקיא
2. כשנפוליאון יכבוש את עכו
3. מה שלום הזקן של צ'ין-קו-צ'ו
4. אוטו זבל (קח אותי איתך)
5. מרוסיה
6. מטבח אל יהוד
7. ליד בית השחי
8. אין בגטים בגטו
9. שאול מופז
10. בלדה לאם חד הורית
11. בחורים של ישיבה
12. נפלא פה.

עברתם את זה? מעולה.
(אזהרה: הדעות והניתוחים של השירים הם על דעתו האישית של הכותב בלבד, כל קשר פשר בינו ובין המציאות הסתברותיים ביותר).

הבילויים, בעצם להקה שמורכבת משני אנשים מאוד מוכשרים , נועם ענבר וימי ויסלר.

נועם הוא הזמר/בסיסט של הלהקה, ומתהדר בקול יחסית גבוהה וצרוד המתאים לאווירה המנכולית של המוזיקה.
ימי הוא הגיטריסט/זמר שני של הלהקה. כותב עיקרי ומלחין עיקרי. גאון לא קטן.

את הבילויים אני מכיר מגיל 15-16 בערך בעודם מופיעים ברחבי ת"א בברים אפלולים (טוב לא אפלולים אבל עדיין) , ורוכשים להם לאט לאט קהל מעריצים.
ההופעות שלהם עם הדיאולוגים השנונים עם הקהל, קריעת המייתרים הקבועה, או יציאה מקצב (או לשכוח לנגן קטעים שלמים) , הייתה מוזרה אך מקסימה.

לצערי לאלבום הזה וכמו לזה שאחריו(שכול וכשלון) לא נכנסו כמה קטעים אשר אפשר לשמוע או היה אפשר לשמוע אך ורק בהופעותיהם.

לאחר כמה שנים לפי הבנתי החליט ברי סחרוף להפיקם ולהוציאם אך ורק מהסצינה הת"אביבית , והחלפת המתופפים הבלתי נגמרת שלהם ...באלבום הזה משלימים את הלהקה מאיה דוניץ הקלידנית, וכרובי המתופף(בטח ראיתם אותו גם בכמה תוכניות טלויזיה עם להקות שונות).

טוב אחרי הקדמה ניגש למוזיקה.

האלבום נפתח ישר ע"י המקצב החצי חסידי ממש של הבילויים.
גיטרה, באס, תופים, אורגן שנשמע בדיוק כמו האמונד של פעם. שיר הזוי, אך נקשיב טוב למילים, כי בעצם אצל הבילויים לכל שיר יש מילים חזקות בעטיפה של מוזיקה שמחה.
סוג של דיסוננס אבל זה עובד.
1:56 מקפיצות , שמרגישות למי שמכיר את ההופעות, בדיוק מה שהקהל היה צריך לחימום.

עוברים קדימה ומגיעים לאחד השירים הידועים של הבילויים בעל השורה הגאונית (לטעמי) ,
"חיילי רוצים רק להצהיר על השמחה, הם יורים רק באוויר אם זה פוגע אז סליחה"

האמת? לא הבנתי מעולם את תוכנו של השיר, חוץ מההרגשה שזהו שיר אהבה של בחור לבחורה בתקופת נפוליאון. עדיין השיר בנוי מעולה, מופק מעולה . פשוט כיף.
שוב סולו גיטרה קליל של ימי ויסלר, מוטיב שיחזור הרבה פעמים באלבום , קטעי מוזיקה בלי שירה דיי ארוכים אשר בעצם שרים בנגינה.

טוב המשכנו קדימה.
שיר מחאה! (כמה מפתיע הא?) , הזקן של צ'ינקו צ'ן , זה הוא בעצם שיר מחאה על ההעסקה של עובדים זרים תאילנדים שבאים לפה לטפל באנשים זקנים ומבוגרים , ועל החיים הקשים אשר אותם הם עוברים כאן.
השיר מתנהל כדיאלוג בין שני עובדים תאלנדים אשר מסתכלים על הזוג בהם הם מטפלים ועל חלומותיהם אשר אולי יקרו כאשר ישתחררו מעול דחיפת כסאות הגלגלים, וגם בשאלה, האם זה יקרה יום אחד...

שיר עם מסר, בנוי בצורה מעולה, עם הניגון הממש חסידי(לדעתי האישית עם נגיעות בארוק בפנים) .

המשכנו , נשמנו , לא קל לשמוע על זה...חיים קשים.
והגיע לו השיר שנכתב במטרה להיות "להיט גלג"צ" שכמובן לא הפך לכזה עקב שיר אחר באלבום שנגיע אליו בהמשך אך זכה לקיטונות של ביקורת ולכן הלהקה דוכאה ע"י העורכים הדרקויינים (והלוקים מוזיקלית לדעתי ) של שאר תחנות הרדיו חוץ מ 88FM.

אוטו זבל, בעצם חלומו של ילד? סיפורה של בחורה לדעתי , אשר חייה קשים. בעצם הם אוטו זבל... כרגיל מסר במהופך, ושיבוא כבר האוטו זבל ויקח אותה משם.
רוק-FUNK-מגניב לגמריי, שיר מרקיד, שעושה נעים נקודה. מוצלח ביותר. ואפילו עשו לו קליפ פעם.

נרגענו, והנה נכנסת לה פריטה, היי הט-לו הט, השירה השקטה, "מרוסיה".
שיר על העליה הרוסית. על ההסתכלות של העליה/חברה הרוסית על מדינת ישראל בהקבלה לרוסיה. "ברוסיה הכנרת זו שלולית" ועוד אי אילו מטעמים.
אגב מרוסיה, אנקדוטה , בזמנו הבילויים יצאו מספר פעמים להופעות , ברוסיה! מתברר שהקהל שם אוהב את המוזיקה הזו.(טוב נו מפתיע?)

והנה בא לו אחד השירים , הנוקבים באלבום , הנפתח בגיטרה דיסטורשן, צלצולי פעמונים קלים , תיפוף קליל, "מטבח אל יהוד!" , ונשאל WTF?

האמת? לא הבנתי את המסר יותר מדיי . אבל המוזיקה המלנכולית/מוזרה פה, בעצם מספרת על מסעדה(יש היקראו לה בלעג חומוסיה ערבית), כנראה של אחינו, ועל יחסם הכללי לאכולוסיות הנכנסות אל המסעדה. ככה לפחות הבנתי אני.
המסר? אולי מתחבא שם אבל לא נכנס לזה . שכל אחד לבד יחשוב .

המשכנו "ליד בית השחי" מזכיר ממש קאנטרי/פולק , מרגיש כמו שיר שאולי נכתב על ת"א של שנות ה 20-30 , ככה לפחות אני רואה את התמונה מול העיניים שלי.
או שאולי להפך, על הבורגנות הנהנתנית שקיימת היום. על קשר בין גבר לאשה, שאהבתם כנראה כבר לא כ"כ קיימת...שמנסים להחזיק את הזמן ביחד. אולי. קשה לי גם פה ללא ספק. מה שכן מבחינה מוזיקלית ומלודית שיר מדהים.

והנה השיר הקונטרברסלי הראשון שלהם "אין בגטים בגטו", דעתי האישית היא ששיר שנכתב ללא קשר לכלום רק כדי שיהיה החרוז "אין בגטים בגטו!" השיר כולו מלא בשכרון חושים ופסיכדליה של ניגון, עשויה בצורה מעולה.
אבל המילים גאוניות:
אמרת שאת כועסת אז קניתי לך פרחים
אמרת שאת גוססת אז קניתי תחריכים
אמרת שאין לך וסת אז פניתי למומחים

בעצם דיאלוג שלם בין בחור לבחורה , שמסתכם בסופו של כל בית , בזה שאין בגטים בגטו ולכן הבקשות והמסביב זה לא פשוט. החיים קשים:)

השיר הבא, שיר מחאה! (מה שוב, טוב כן. בשביל זה אנחנו פה לא?) , שאול מופז.
בעצם שיר שנכתב לרמטכ"ל אהוב, שר תחבורה מושלם, ראש ממשלה בשאיפה, ועוד אילו תפקידים אשר הוא ממצב את עצמו אליהם (גבר גבר ).

לאחר מכן חזרנו למנכוליה, לבלדה לאם חד הורית. כשמה היא. בלדה לאמהות חד הוריות, ומונולוג של אמא חד הורית לילדה המתבגר...סיפור חייה הקשה.
השיר מצחיק בטירוף, אבל הוא בעצם עצוב נורא.

את דמענו , הופיע הסנר במכות חזקות , והנה הגענו לאבן המחלוקת , "בחורים של ישיבה".
סיפורם של בחורי הישיבה והבדלם מהחילונים. בעצם שיר שלם שהוא מכה אנושה לציבור החרדי הקשה, שלא מתגייס, מאמין לרבנים ללא מצמוץ ובעצם משולל כל דעה ורעיון חופשי (סליחה על הגילוי הפוליטי). שיר מקפיץ, מצחיק, עם מסר חזק ומילים לא רגילות. הבעיה היא שהשיר הזה הוא מה שהפילם בתחנות הרדיו.

השיר האחרון הוא שיר מלא סרקזם , בשם "נפלא פה" . אם כבר עברתם את כל הביקורת, ו/או שמעתם את הדיסק הבנתם על מה מדובר בטח. לכן אני לא אכביר במילים (גם ככה זה באורך הגלות).

וכמובן תמונה וקישורים , בינהם קישור לקאבר של הבילויים לשיר של המכשפות . מעולה!קבצים מצורפים:
The_Biluim_Album.jpghifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות