עכשיו 09/08/20 14:01

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 1   [ הודעה אחת ]
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: דו"ח משתמש Chord Mojo
הודעהפורסם: 05/11/17 14:42 
חבר האתר

סמל אישי של המשתמש

הצטרף:
02/10/08 10:49

הודעות: 1178
מיקום: מרכז
הקדמה
זה לא סוד שתעשיית המוזיקה בעולם עברה מהפכה משמעותית בעשור האחרון, הדרך בה רובנו צורכים כיום מוזיקה יכולה להיחשב מדע בדיוני רק לפני עשור וחצי, קשה לתפוס את גודל המהפכה שחוללו הסמארטפונים, מי מאיתנו "מעז" לעזוב את הבית ללא מכשיר הקסם. המפכה הביאה רבים מאיתנו לצרוך מוזיקה בדרך שונה משהייתה נהוגה בעבר, החל בשרותי הורדת שירים באופן חוקי וכלה בשירותים מכוונים כמו Tidal, Spotify וכו...

טוב ככול שיהיה הטלפון החכם עבור חובבי האודיו ה"רציניים" תמיד העיבה העננה בדבר מגבלתו של הטלפון הנייד להפוך את המידע הדיגיטאלי המתקבל לאיכותי ברמה אודיופילית. בעיית ההמרה מקבצים דיגיטאליים לשמע אנלוגי אינה בעיה פרטיקולרית של טלפונים ניידים אלה בעיה שמלווה את הטכנולוגיה הדיגיטאלית מראשיתה, במילים פשוטות תפקיד הD\A במערכת הינו ביצוע המרה של האות הדיגיטאלי לאות אנלוגי והפיכת הקבצים המוזיקלים למשהו בר שמיעה ע"י רמקולים ואוזניות.
ככול שתדר הדגימה ומספר החזרות יהיה גבוה יותר נקבל משהו שקרוב יותר לגל צליל אנלוגי, בתאוריה זה נשמע פשוט, המציאות כמובן מורכבת יותר.

טכנולוגיה ובניה
בחלק גדול ממכשירי ה DAC נמצא מעבדי (ASIC (Application Specific Integrated Circuit שבאופן כללי תפקידם מסתכם בביצוע התמרה בין האותות, אלה מעבדים פשוטים, אין להם יכולת לבצע תכנות לוגיקה מורכב כפי שיש לדוגמא ב CPU בכל מחשב.
חברת Chord בחרה בדרך אחרת מהשימוש ב ASIC, במקום לקחת רכיבי DSP שלא תמיד יוצרו עם אופטימיזציה לאודיו איכותי בחרה החברה לקחת רכיב FPGA (סוג של מעבד היודע לקבל תוכנה משתנה לביצוע) ולתכנת אותו לביצוע התמרת האות, תאורטית תמיד ניתן לשפר את הביצועים ע"י שיפור האלגוריתמים ושדרוג התוכנה (כפי שמבוצע ב Direct stream של PS Audio).
להבדיל מאחיו הגדולים והיקרים (Hugo, TT, Dave) מדובר במכשיר נייד וקטן שמראש פונה לכיוון השוק הנייד, מקור המתח מסוללה הבנויה בתוך המכשיר (ניתן להטעינה בעזרת חיבור Micro USB), על ההתמרה אחראי רכיב FPGA, אותו רכיב הנמצא בבסיס קרובי המשפחה היקרים יותר. ה Mojo מסוגל לעבוד ברזולוציות של 44.1khz ועד 768khz ו DSD 64-256 בכפוף לסוג החיבור והמקור.
עוד ב Mojo כניסת אודיו USB נפרדת מכניסת המתח, כניסה אופטית ו Coax (לכניסות יש השפעה על רזולוצית העבודה של המכשיר), בצד השני נמצא שני פתחי חיבור לאוזניות - ניתן לחברן במקביל, כמו כן ה Mojo מכיל מגבר פנימי שיניע בקלות את רוב האוזניות עד להתנגדות בינונית.
עקבות ה DNA של Chord אינם מסתיימים בקרבי המכשיר אלה ממשיכים בעיצובו, למרות עלותו הצנועה יחסית של ה Mojo מדובר במכשיר מעוצב, גודל גוף האלומיניום הצבוע בשחור מחוספס קטן מקופסת סיגריות, בחלקו העליון 3 ג'ולות שתפקידם מתחלק לתפעול (הדלקה/כיבוי, שליטה בווליום) ובקרה (ע"פ הצבעים ניתן לדעת מה הרזולוציה והווליום העוברים). בשונה מאחיו הבכירים החיסכון שמיד שקופץ לעין ב Mojo הוא קוסמטי, במקום לחרוט את שם המכשיר והחברה כפי שניתן למצוא בממירים אחרים של החברה במקרה של ה Mojo הדברים מוטבעים בצבע.

תפעול
המכשיר שהזמנתי מאמזון UK הגיע לאחר ארבע ימים, הקופסה הקטנה בה המכשיר מגיע מזכירה מאוד קופסאות של טלפונים ניידים (רמז לשוק אליו פונה ה Mojo), בקופסה נימצא ה Mojo עצמו, כבל USB to Micro קצרצר וחוברת אזהרה... זהו! הוראות ודרייברים, ניתן למצוא באינטרנט.
היצרן ממליץ על זמן הטענה הראשוני של כארבע שעות לפני הפעלה ראשונית (אמור להקנות בין 7 ל 10 שעות האזנה), לאלו המייעדים את המכשיר לחיבור לטלפון הנייד תמצאו שיש לרכוש כבלים יעודיים למכשירי אנדרואיד ואפל, Chord מוכרת אתם בנפרד.
במקרה שלי ה Mojo נרכש בכוונה לחברו ללפטופ שלי (נייד חדיש וקליל של Asus). על מנת לחבר את המכשיר למחשב יש צורך להוריד מהאתר של Chord דרייבר ולהתקינו על המחשב, לאחר חיבור ה Mojo קביעת איכות ה Output מבוצעת מתוך הדרייבר.
ייאמר שלא מעט אנשים ללא רקע טכני נוטים להסתבך עם חיבור ה Mojo למחשב, קריאה קצרה של הוראות ההתקנה והתפעול תמנע תסכול מיותר.
הערה נוספת, בזמן הטענה או שימוש בנוסף להטענה המכשיר מתחמם, הסיבות לכך נעוצות במספר דברים: א. חברת Chord בחרה להשתמש בסוללה "חמה" מסיבות טכניות, ב. רכיב ה FPGA שגדול מכל רכיב ASIC שמשמש כ D/A נוטה להתחמם במקצת בזמן עבודתו. האם ניתן לטעון את ה Mojo תוך כדי האזנה למוזיקה, התשובה חיובית, רק דאגו שיונח במקום מאוורר.
איך כל זה נשמע?

האזנה
את האזנה שלי אני בחיבור הMojo למחשב הנייד, התוכן מגיע בעיקרו מ Tidal ולעיתים רחוקות יותר מקבצי HiRes שברשותי. האוזניות בהן אני משתמש Grado RS2e.

השתמשתי בשירים הבאים משום שיש לי אותם כקבצים שאינם דחוסים וכן כקבצים דחוסים ב flac בדגימה של 24bit

Pink Floyd – Wish you were here
Chris Jones - No Sanctuary Here
Billie Holiday - Everything Happens To Me
Stan Getz - Sweet Lorraine
The Beatles - Come Together

קבצים שאינם דחוסים
השמיעה דרך ה Mojo מגלה רבדים חדשים בהקלטות המושמעות מהמחשב, או כפי שחבר לעבודה אמר בפה פעור מהתפעלות, מעולם לא ידעתי שיש גיטרה נוספת ברקע.
ה Mojo מצליח להעביר בהצלחה ובדיוק פרטים, מיקרו דינמיקה, בהירות ובאס שחיבור האוזניות ישירות לכרטיס המחשב לא הצליח להעביר לפני כן. בין אם מדובר בצליל הגיטרה מ Wish you were here, צלילי הפסנתר והחצוצרה ב Sweet Lorraine או הבאס העמוק מתוך No Sanctuary Here ה Mojo התעלה בכמה רמות מעל מה שהמחשב שלי הצליח להפיק לפני חיבורו לקופסת הפלאים הקטנה.

קבצים דחוסים
דבר אחד זה להצליח להוציא צליל טוב מקבצים שאינם דחוסים ודבר אחר כשמדובר בקבצים דחוסים, מהאחרונים קשה יותר להוציא תמונה ריאליסטית, פרטים ודינמיות. לשמחתי ה Mojo מצליח לשחזר את החוויה בצורה טובה מאוד גם כשמדובר בקבצים דחוסים, קולה העמוק והמלטף של Billie Holiday משוחזר בצורה מעוררת התפעלות כמו גם צלילי התזמורת (פסנתר, חצוצרה וקלרינט) המלווה ברכות ובעוצמה מעודנת את הגברת Holiday. בשיר Come together של ה Beatles ה Mojo מעביר בהצלחה מעוררת התפעלות את הפרטים, ההפרדה והדינמיקה בין צליל הגיטרה לגיטרת הבאס והתופים תוך אחזור נאמן לקולו של הזמר.

סיכום
ה Mojo מהווה הפתעה מעוררת התפעלות כשמדובר באיכות סונית, תוסיפו על כך שמדובר במוצר המתומחר במחיר שפוי לחבילה המכילה DAC ומגבר אוזניות וקיבלתם נוסחה להצלחה.
ה Mojo יכול לעמוד בכבוד מול DAC במחיר יקר בהרבה (יש לי כאלה), הסיבה היא הבניה החכמה של Chord , במקום לעשות שימוש ברכיבי ASIC שנמצאים ברוב ה DAC הנמכרים בשוק ב Chord רתמו תוכנה לביצוע העבודה ואת זה הם עשו בצורה מעוררת התפעלות, תוסיפו על זה מראה מצודד ואיכות בניה וחומרים טובה וקיבלתם מוצר מנצח.
הערה: לא בדקתי את ה Mojo בסטאפ המרכזי שלי ועדיין לאור התוצאות אני בטוח שמי שיחליט לשלב את הפלא הקטן בסטאפ ראוי יופתע לטובה.


קבצים מצורפים:
151130.Chord4_.jpg

chord-mojo-ports.jpg

DSC03995.jpg

img_0105.jpg

חזור למעלה
 פרופיל אישי הסטאפ שלי  
 

פרסם תגובה פרסם נושא חדש עמוד 1 מתוך 1   [ הודעה אחת ]
עבור ל:  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  חפש:

hifimusic
אודות
תנאי שימוש
צור קשר
אוהבים את
hifimusic?
סקירות אודיו
הכל
הגברה
רמקולים
מקורות
אחר
סקירות מוזיקה
הכל
קלאסי
ג'אז
פופ/רוק/אלטרנטיבי
עולם/ישראלי/אחר
קישורים
מותגים על פי שם
מותגים על פי יבואן
מומלצים
הפורום
הרשם
לוח בקרה
הודעות אחרונות